TİP üyelerinden Can Atalay protestosu

Gezi Parkı davasından tutuklu bulunan ve Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi protesto edildi.

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde toplanan TİP üyeleri, attıkları sloganlarla Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi.

Grup adına konuşan TİP Ankara İl Sekreteri Ece Duru, Atalay’ın milletvekili sıfatı kazandığına dair hiçbir şüphenin olmadığını ifade etti.

“TBMM, BU DARBE GİRİŞİMİNİN ORTAĞI HALİNE GELDİ”

Atalay’ın tutukluluğunun hukuksuz bir şekilde devam ettiğini söyleyen Duru, “Bugün TBMM, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen bu darbe girişiminin bir ortağı haline gelmiştir. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğu ve tüm yargı kurumlarını bağladığı yönündeki Anayasa hükmü, önce Yargıtay tarafından ardından TBMM tarafından fiilen yürürlükten kaldırılmıştır” diye konuştu.

TİP’in protestosuna destek veren EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, şunları dile getirdi:

– “Önce Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayarak sermayenin saray iktidarı bir mesaj verdi, ‘Bu düzen, sarayın kendi ihtiyaçlarına göre kendi anayasasını bile ayaklar altına alabileceği, istediği gibi o anayasayla kendi dava iddiasıyla oynayabileceği bir düzen.’ Bugün Meclis’te bir mesaj daha verdi, dedi ki: ‘Meclis’i değil, biz bu Meclis’i büyük sermayenin çıkarları için yönetiyoruz, dolayısıyla bundan sonra da öyle çalıştırmaya devam edeceğiz’ dedi. Bu ülkeyi Hitler gibi yönetmek istiyorsanız sonunuzun Hitler gibi olmasına hazır olacaksınız.”

“HUKUKA, VİCDANA SIĞMAYAN BU KARARIN ARKASINA KİMSE SAKLANAMAZ”

CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, şöyle konuştu:

– “Hukuka, vicdana sığmayan bu kararın arkasına kimse saklanamaz. Anayasa’yı tahrip etmeye devam eden, ülkedeki birliğimizi, huzurumuzu tahrip eden saray iktidarına er geç dur diyeceğiz. Bu Anayasa’ya, bu hukuka kendileri ihtiyaç duyacaklar ve ihtiyaç duydukları gün biz onlara karşı adil olacağız. Hukukun, adaletin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu o gün bir kere daha yüzlerine haykıracağız. Can Atalay aramızda olana kadar; bu haksız, hukuksuz düzen son bulana kadar mücadeleye, dayanışmaya devam edeceğiz.”

“SARAY BİR İNTİKAM DAVASI PEŞİNDEDİR”

DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, şunları söyledi:

– “TBMM’nin çoğunluğunu işgal eden ve saray talimatıyla hareket eden MHP ve AKP çoğunluğu bir onursuz karara imza attı. Bütün engellemelerimize rağmen maalesef bu kararı okudular ve Can Atalay’ın vekilliğini düşürdüler ama burada iş bitmedi. Bu Meclis’ten bu tür yasalar geçti ama Ömer Gergerlioğlu gibiler Meclis’e geldi. Bugünkü yapılanlar aslında Can’la beraber bu ülkenin anayasasının canına okumak anlamına gelen bir sonuç çıkarttı ve arkadaşlarımızın dediği gibi anayasasızlık haliyle Meclis’in kararıyla karşı karşıya kaldık. Saray bir intikam davası peşindedir. Kobani duruşmasından hareketle şimdi de Gezi davasını düşmanlık kararı haline getirmeye çalışıyor ve her iki davadaki arkadaşlarımızı bir düşman hukukuyla yargılamaya ve yargısız infaz etmeye çalışıyorlar.”

“BU ÜLKEDE KORKACAĞIMIZ TEK ŞEY VAR”

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine şu sözlerle tepki gösterdi:

– “Şu an hukuktan hak, adalet, vicdan, liyakati çıkardığınızda elinizde ne kalıyorsa Türkiye yargısı odur. Tam da bu nedenle AKP’nin kurduğu bu düzene karşı 7 Haziran 2015 seçiminin hemen ardından gayriresmi olarak başlayan, ‘Allah’ın lütfu’ olarak görülen 15 Temmuz kalkışmasından sonra da resmi olarak adı konulan anayasasızlık halinin, hukuksuzluk rejiminin yargı eliyle tüm kamuoyuna ilan edildiği bir süreçtir bu. Bu ülkede korkacağımız tek şey var: Bu alçaklığa diz çökmek, bu çeteye teslim olmak. Bunlardan başka korkacak hiçbir şeyimiz yok.”

TİP üyeleri, İstanbul, Konya, Adıyaman, Şanlıurfa, Mersin ve Tekirdağ’da da protestolar düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx