Solana Ağı Yine Kesintiye Uğradı: Bu 4 Altcoin’de İşlemler Durdu!

Kripto para piyasasının popüler Blockchainlerinden biri olan Solana, 6 Şubat 2024 tarihinde tekrar bir kesintiye uğradı. Bu durum, yatırımcılar ve geliştiriciler arasında endişe yarattı. Kesintinin nedeni henüz bilinmiyor ve Solana ekibi sorunu çözmek için çalışıyor. İşte detaylar…

Solana ağında kesinti gündeme geldi

Popüler Blockchain Solana, 6 Şubat 2024 tarihinde TSİ 13:22’de meydana gelen bir kesinti ile tekrar gündeme geldi. Kesintinin nedeni henüz bilinmiyor ve Solana ekibi sorunu çözmek için çalışıyor. Kesintiden etkilenen borsalardan biri de Güney Koreli Upbit. Yatırımcıları korumak için Upbit, Solana (SOL), Stepn (GMT), Raydium (RAY) ve Access Protocol (ACS) için yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldı.

Kesinti, SOL fiyatını da etkiledi. Son bir saate göre SOL fiyatı %4 düşüş yaşadı. Yatırımcılar, SOL fiyatındaki düşüşten ve ağın güvenilirliğinden endişe duyuyor. Geliştiriciler de dApps’lerinin ve projelerinin işleyişinden endişe duyuyor. Kesintinin ne kadar süreceği bilinmiyor. Üstelik bu durum Solana’nın itibarını zedeleyebilir, yatırımcıları ve geliştiricileri platformdan uzaklaştırabilir.

Daha önce de kesinti olmuştu

Solana ekibinin, kesintinin nedenini en kısa sürede belirlemesi ve sorunu çözmesi beklenmekte. Zira ekip, yatırımcıları ve geliştiricileri kesintiyle ilgili daha fazla bilgilendirecek. Upbit de ağ normale döndüğünde işlemleri yeniden aktif hale getirecek. Geçtiğimiz yıl Solana ağında benzer bir kesinti yaşanmış ve bu durum SOL fiyatında %50’lik bir düşüşe neden olmuştu. Ayrıca Solana’daki dApps’lerden biri olan Saber, kesintiden dolayı hizmetlerini geçici olarak durdurmak zorunda kalmıştı.

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, Twitter’da yaptığı açıklamada sorunun üzerinde çalıştıklarını ve en kısa sürede bir çözüm sunacaklarını söyledi. Kesintiler, kripto para piyasası için genel bir risk oluşturuyor. Yatırımcıların, yatırım yapmadan önce Blockchainlerin risklerini ve güvenliğini değerlendirmesi gerekiyor. Düzenleyicilerin de kripto para piyasasını daha iyi düzenlemek için çalışmaları gerekiyor. Solana ekibinin hızlı bir şekilde çözüm üretmesi ve yatırımcıların güvenini yeniden kazanması önemli olacak. Kesintinin uzun süre devam etmesi Solana’nın geleceği için olumsuz sonuçlar doğurma potansiyeli taşıyor..

Solana’da ağ tıkanıklığına da dikkat

Solana, yüksek performans ve ölçeklenebilirlik üzerine odaklı, merkezi olmayan bir Blockchain platformudur. Hızlı ve uygun maliyetli işlemler sunmak için tasarlanmıştır ve finans, oyun ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi çeşitli sektörlerde merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) barındırılmasına olanak tanır. Genel olarak Solana, hıza, ölçeklenebilirliğe ve uygun fiyatlılığa odaklanan bir Blockchaindir. Eşsiz mimarisi ve büyüyen ekosistemi, onu Blockchain alanındaki köklü oyunculara potansiyel bir rakip haline getirmektedir. Ancak potansiyel ağ tıkanıklığı faktörleri göz önünde bulundurulması gereken unsurlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx