Hamas: Netanyahu anlaşmaya varmak istemiyor

İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, devam eden ateşkes görüşmelerinde bir rehine anlaşmasının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin henüz belli olmadığını söyledi.

Ayrıntıları tartışmayı reddeden Netanyahu, “Onlar başka bir gezegendeler. Ama makul bir duruma gelirlerse o zaman bir rehine anlaşması yapacağız” ifadelerini kullanarak Hamas’ın “makul bir duruma gelmesi” gerektiğini söyledi.

Üst düzey Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri, Netanyahu’nun yorumlarının İsrail’in anlaşma sağlama istekliliği konusunda şüphe uyandırdığını söyledi.

FİLİSTİNLİLERİN KANI ALTINDA MÜZAKERE

Ebu Zuhri Reuters’a verdiği demeçte, “Netanyahu’nun yorumları onun bir anlaşmaya varma konusunda aceleci olmadığını gösteriyor” diyerek İsrail liderini “bombardıman ve Filistinlilerin kanı altında müzakereyi sürdürmek” istemekle suçladı.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan İsrail, Katar, Mısır ve ABD’den müzakerecilerin Paris’te hafta sonu yapılan görüşmelerde bir anlaşmanın “temel hatları” üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

İsrail medyası, muhtemel anlaşmanın 300’e kadar Filistinli mahkum karşılığında 30 veya 40 rehinenin serbest bırakılmasına ve altı haftaya kadar sürecek bir ateşkese olanak tanıyacağını bildirdi.

Çatışmalara verilen ara, bu yıl 10 Mart’ta başlayacak kutsal ay Ramazan’ı kapsayacak ve acil ihtiyaç duyulan yardımın artırılmasını da içerecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx