Esad: Yayılmacı Osmanlı zihniyeti bölgedeki en büyük tehlikelerden biri

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’nin Cidde kentinde yapılan Arap Birliği 32’nci Liderler Zirvesi’nde konuştu. Esad, “Bugün, işlerimizi en az dış müdahale ile yeniden düzenlemek için tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Suriye devlet haber ajansının Arapça aktardığı açıklamaya göre, Esad, konuşmasında Türkiye hükümetinin Suriye politikasına da atıfta bulunarak, “Bölgemizdeki en büyük tehlikelerden biri tahrif edici İhvancı zihniyetle karışmış yayılmacı Osmanlı zihniyetidir” dedi.

‘EN AZ DIŞ MÜDAHALE İLE İŞLERİMİZİ YENİDEN DÜZENLEMEK İÇİN…’

Zirvedeki konuşmasında, “Bugün ilkelerden, ahlaktan, dostlardan ve ortaklardan yoksun Batı hegemonyasının bir sonucu olarak çok kutuplu bir dünyada kendini gösteren uluslararası durumu değiştirme fırsatıyla karşı karşıyayız” ifadelerine de yer veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Bugün şekillenmekte olan bu dünyanın aktif bir parçası olmak için, zirve öncesinde yaşanan uzlaşmalardan bugüne kadar gelen olumlu havaya yatırım yaparak, yeniden konumlandırılmayı gerektiren, en az dış müdahale ile işlerimizi yeniden düzenlemek için tarihi bir fırsattır” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a ‘oynadığı büyük rol ve bölgede uzlaşmayı teşvik etmek için sarf ettiği yoğun çabalar için’ de teşekkür eden Esad “Umarım bu, aramızda dayanışma, bölgemizde barış, savaş ve yıkım yerine kalkınma ve refah için Arap eyleminin yeni bir aşamasının başlangıcı olur” ifadelerini kullandı.

‘KUCAKLAMA ARABİZMİ DEĞİL, AİDİYET ARABİZMİ’

‘Suriye’nin her zaman Arap dünyasına ait olduğunu’ da ifade eden Suriye Devlet Başkanı Esad, Arap ülkelerinin içişlerine karışılmaması gerektiğini vurgulayarak “Libya’dan Suriye’ye, Yemen’den Sudan’a, oradan da farklı coğrafyalardaki birçok meseleye kadar her gün bizi ilgilendiren meselelere gelince, semptomları tedavi ederek hastalıkları tedavi edemeyiz. Tüm bu sorunlar, daha önce ele alınmamış daha büyük başlıkların sonuçlarıdır” dedi.

“Bazıları hakkında konuşmaya gelince, son on yılda Arap sahnesinde ortaya çıkan çatlakları ele almak gerekiyor” görüşünü de paylaşan Beşar Esad, “Birliğin yaraları saran değil, yaraları iyileştiren rolünü yeniden kazanması ve en önemlisi de iç meseleleri halkına bırakması. Kendi işlerini kendileri yönetebiliyorlar ve biz sadece onların ülkelerine dış müdahaleyi engellemek ve talep edildiğinde onlara özel olarak yardımcı olmak zorundayız. Suriye’nin dünü, bugünü ve geleceği Arabizm’dir ama aidiyet Arabizm’idir, kucaklama Arabizm’i değil” açıklamasında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir