Batı Afrika’da Sünnet Faciası: Üç Kız Çocuğu Hayatını Kaybetti

Polis, üç kızın ölümünü araştırıyor ve sünneti gerçekleştiren kişiler ile ebeveynler polis gözetiminde. Zararlı Uygulamalara Karşı Forum (FAHP) genel sekreteri Aminata Koroma, bu trajik olayı kınadı ve sünnetin acilen yasaklanmasını talep etti.

Kadın sünneti, kadınların ve kız çocuklarının insan haklarını ihlal eden, dış genital organlarının kısmen veya tamamen kesilmesi işlemidir. 2012 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yasaklanmasına rağmen, Afrika ve Orta Doğu’da hala 30’dan fazla ülkede uygulanmaktadır.

UNICEF tarafından yayınlanacak yeni rakamlara göre, en az 200 milyon kız çocuğu bu vahşete maruz kalmıştır. Aktivistler ve insan hakları savunucuları, BM’nin Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet Özel Raportörü’nün de dahil olduğu, sünnetin tüm ülkelerde suç sayılması için çağrılar yapmaktadır.

Sierra Leone’de sünnet hala yasal. 2019 yılında yapılan bir anket, ülkedeki kadınların %83’ünün sünnet geçirdiğini ortaya koymuştur. Bölgede sünnet, “kadınlığa girişi” simgeleyen geleneksel bir kabul töreninin bir parçası olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx