Yunan basınından akıl tutulması: Stoltenberg’i ‘eşit uzaklıkta durmakla’ suçladılar

Stoltenberg, Yunan Devlet Ajansı AMNA’ya verdiği röportajda, “NATO, farklı coğrafya, tarih ve siyasi partileri içeren, 30 yıllık bir ittifak. Ülkelerimiz ortasında kimi uyuşmazlıkların olması bizi şaşırtmamalı. Lakin farklı görüşler ve tartışmalar, demokrasilerimizin temel kesimleridir. Yunanistan kadar Türkiye de onlarca yıldır samimi bir müttefiktir.” tabirlerini kullandı.

NATO: PKK, Finlandiya ve İsveç tarafından da terör örgütü olarak tanımlanmıştır

NATO’nun, Yunanistan ve Türkiye’yi Ege’deki sıkıntıları inanç ve müttefik dayanışması ruhuyla çözmeye teşvik ettiğini belirten Stoltenberg, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya ait kaygıları için “Türkiye, PKK’dan çok çekti ve ittifakta terörden en çok çeken ülke oldu. Türkiye’nin, tüm müttefiklerin ciddiye alması gereken makul tasaları var.” dedi.

Türkiye için sık sık “saldırgan” tarifini kullanan Yunan basını, Stoltenberg’in iki ülke ortasındaki gerginliği “anlaşmazlık” olarak tanımlamasını eleştirdi.

Kathimerini gazetesi, “Türk Yunan bağlarında Stoltenberg’den falso” başlıklı haberinde, “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AMNA’ya verdiği röportajda, Türkiye’nin saldırganlığını, temelinde bunu kabul etmeyerek ve ‘anlaşmazlıktan’ bahsetmekte ısrar ederek bir dizi şanssız formülle yorumlamayı seçti.” sözünü kullandı.

“Türkiye’yi kınamaktan kaçındı”

Avgi gazetesi de Stoltenberg’in Türkiye ve Yunanistan’a karşı eşit uzaklık siyaseti uyguladığını belirterek “Türkiye’nin saldırganlığını kınamaktan kaçındı.” diye yazdı.
Bazı basın organları, Stoltenberg’in Yunanistan’ın güçlü ve pahalı bir NATO müttefiki olduğuna ait kelamlarına vurgu yapmayı tercih ederken birtakım haber portalları da “Stoltenberg’in tuhaf açıklamalarının gerisinde ne kapalı?” formunda yorumlara yer verdi.
Yunanistan’ın en çok takip edilen haber portallarından “in.gr”, Stoltenberg’in açıklamalarıyla daima sorumluluk almaktan kaçındığını savunarak “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg çağdaş bir ‘Pontius Pilatus’ oynamayı seçti, çünkü 2014’te (göreve) seçilişinden bugüne dek Yunanistan ve Türkiye’ye eşit aralıkta durdu, hatta Ankara göz nazaran göre milletlerarası hukuku çiğnediğinde, Yunanistan’ın egemenlik haklarını sorguladığında ve ittifak içerisinde sorun oluşturduğunda bile.” yorumunu yaptı.

“Erdoğan’ın Büyükelçisi” yorumu

Stoltenberg’in kelamlarına Yunan siyasetinden de reaksiyon geldi.

Değişim Hareketi Partisi (KINAL) önderi Nikos Andrulakis, Stoltenberg’in “hem (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’ın büyükelçisi hem de NATO Genel Sekreteri olarak vazife yapamayacağını” savundu.

Ana muhalefet partisi SYRIZA, Stoltenberg’in Türkiye ve Yunanistan ortasında eşit uzaklık siyasetini benimsediğini vurgulayarak “Müttefiklerimiz Türkiye ve Erdoğan’ın tüm isteklerini yerine getirmek için koşuşturduğu bir vakitte, Miçotakis’in izlediği istekli ve kesin müttefik siyasetinin, Yunanistan’ı marjlara sürüklediği açıkça ortadadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) de NATO’nun Ege ve Doğu Akdeniz’deki hudutları tanımadığını ileri sürerek “NATO Genel Sekreteri, NATO’nun saldırgan planlarında oynadığı öncül rol için Yunanistan’ı ‘övdükten’ sonra, meşhur ‘eşit mesafe’ taktiğini uyguladı; Yunanistan ile Türkiye’yi, NATO ittifakının düzgünlüğü için ‘sorunlarını çözmeye’ davet etti. Böylelikle Türk devletinin argümanlarını beslemiş oldu.” yorumunu yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.