Yüksek Askeri Şura’nın dikkati çeken isimleri

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları kapsamında yurt içi ve hudut ötesinde terör örgütüne büyük darbe vuran hava harekatlarını yöneten Muharip Hava Kuvveti Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanlığına getirilirken yaklaşık 200 bin saat seyir müddetiyle rekor kıran donanmanın kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Kumandanı oldu.

Görev mühleti bir yıl uzatılan Orgeneral Yaşar Güler, 1990’dan sonra dört yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı vazifesini yerine getiren birinci isim olma özelliğini taşırken tahıl krizinin tahlilinde Kalender Kasrı’nda kurulan Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) heyetlerinin bulunduğu masada Türkiye’yi temsil eden Tümgeneral Göksel Kahya ise misyon mühleti bir yıl uzatılan isimler ortasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan YAŞ kararları kapsamında, 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken 40 general ve amiralin vazife müddetleri bir yıl uzatıldı.

Görev müddeti uzatılan generaller ortasında birinci sırayı Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler aldı. Orgeneral Güler bu sene prestijiyle hem yaş haddini hem de vazifedeki bekleme müddetini doldurmuştu.

Ancak 13 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Askeri Ceza Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Genelkurmay Başkanlığı vazife müddetine ait düzenlemeye gidildi. Buna nazaran, Genelkurmay Liderinin yaş haddinin, birer yıllık mühletle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı onayı ile uzatılabilmesine imkan sağlandı.

YAŞ kararları kapsamında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yaş haddi ve misyon müddeti bir yıl uzatılan Orgeneral Yaşar Güler, 1990’dan sonra dört yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı vazifesini yerine getiren birinci isim oldu.

Deniz ve Hava’da kumandan değişimi

YAŞ kararları kapsamında, olağan bekleme mühletini tamamlayarak kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen isimlerin ortasında iki kuvvet kumandanı da yer aldı.

Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal, 22 Ağustos 2017’de atandığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığından emekliye sevk edildi. Özbal’ın yerine Donanma Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu getirildi. Tatlıoğlu devrinde Donanma Komutanlığı, gerek deniz hak, alaka ve menfaatlerin korunmasında gerekse sondaj faaliyetlerine yönelik yürüten refakat misyonlarındaki başarılarıyla dikkati çekti.

Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de emekliye sevk edilen bir başka kuvvet kumandanı oldu. Küçükakyüz, 21 Ağustos 2017’de atandığı misyonunu Muharip Hava Kuvveti Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan’a devredecek. Orgeneral Gülan, yurt içi ve hudut ötesinde terör örgütüne büyük darbe vuran hava harekatlarını yöneten isimlerin başında yer alıyor.

Terörle uğraş vazife alan kumandanlara terfi

Kara Kuvvetleri Komutanlığında korgeneralliğe terfi eden iki isimden biri 7’nci Kolordu Kumandanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım oldu. Yıldırım, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye kuzeyindeki harekatlarının sevk ve yönetimindeki başarılarıyla dikkati çekiyordu.

Korgeneral olan bir başka isim ise Bahtiyar Ersay olarak açıklandı. Bir devir Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı misyonunu de icra eden Ersay, son olarak Türk Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan Misyon Küme Komutanlığı vazifesini yürütüyordu.

FETÖ’nün kumpas davaları kapsamında 3 yıl cezaevinde kalan Bahtiyar Ersay, sonrasında beraat ederek terörle uğraşa geri dönen isimlerin ortasında bulunuyor.

Tuğgenerallikten bir üst rütbeye terfi edenler ortasında Türk Silahlı Kuvvetleri Libya Misyon Kümesi Kumandanı Osman Aytaç da yer aldı.

Albaylık ve tuğgenerallik vazifelerinin büyük kısmını Suriye hudut çizgisinde geçiren, son olarak da hudut ötesindeki birliklerin lojistik imkanlarından sorumlu olan Kara Kuvvetleri Lojistik Lideri Alparslan Kılınç ile Pençe serisi operasyonları kapsamındaki başarılarıyla dikkati çeken 2. Hudut Tugay Kumandanı Fethi Oltulu tümgeneralliğe terfi eden isimlerden oldu.

Albaylık dahil misyon mühletinin büyük kısmını yerde geçiren, terörle uğraş operasyonlarında değerli vazifeler alan “bordo bereli” Albay İstek Kocabaş da tuğgeneralliğe terfi eden isimlerin ortasında yer aldı.

Milli Savunma Üniversitesinden terfiler

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında, Ulusal Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu Kumandanı Tuğamiral Erhan Aydın ile Ulusal Savunma Üniversitesi Deniz Harp Enstitüsü Kumandanı Tuğamiral Rafet Oktar bir üst rütbeye yükselirken Hava Kuvvetleri Komutanlığında Ulusal Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu Kumandanı Tümgeneral İsmail Günaydın korgeneralliğe terfi eden öteki isim oldu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından Hava Eğitim Kumandanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, terfi ederek dördüncü yıldızı takmaya hak kazanan tek isim olarak dikkati çekti.

Terörle uğraştaki hava harekatlarında kıymetli misyonlar alan Diyarbakır’daki 8. Ana Jet Üs Kumandanı Ali Özmen ile Balıkesir’deki 9. Ana Jet Üs Kumandanı Ergin Dinç ise tümgeneralliğe terfi ederken FETÖ baskıları sonucu TSK’den ayrılan, sonrasında “yuvaya dönüş” kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığına dönen isimlerden Mehmet Serkan Dan, Hüseyin Sabri Akyol, Soner Oran, Kubilay Uzun tuğgeneralliğe terfi eden albaylar ortasında yer aldı.

Ordu kumandanlarına uzatma

YAŞ kararları kapsamında 40 general ve amiralin misyon müddetleri bir yıl mühletle uzatıldı.

Görev müddetleri uzatılan generallerin ortasında 3. Ordu Kumandanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, 1. Ordu Kumandanı Korgeneral Kemal Yeni, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Kumandanı (EDOK) Korgeneral Sinan Yayla yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye kuzeyinde gerçekleştirdiği harekatlarda kıymetli vazifeler üstlenen tuğgeneraller Faruk Metin ile Mehmet Özeren’in vazife mühleti bir yıl daha uzatılırken Hava Kuvvetleri Komutanlığında ise Kurmay Lideri Korgeneral İsmail Güneykaya ile Ulusal Savunma Bakanlığı İdare Hizmetleri Genel Müdürü Tümgeneral Göksel Kahya misyon müddeti uzatılan başka isimler oldu.

Korgeneral Güneykaya Hava Kuvvetleri Komutanlığının en ağır periyotlarında aldığı misyonlarla dikkati çekerken Tümgeneral Kahya da tahıl krizinin tahlilinde Kalender Kasrı’nda kurulan Rusya, Ukrayna ve BM heyetlerinin bulunduğu masada Türkiye’yi temsil eden isim olarak öne çıktı.

Kireçtepe ve Ecevit’e uzatma

2018’deki YAŞ kararları kapsamında Sualtı Taarruz Komutanlığı (SAT) bünyesinden çıkan “ilk” amiraller olma özelliğini taşıyan Mustafa Turhan Ecevit ile Ercan Kireçtepe misyon müddeti uzatılan isimler ortasında yer aldı.

İki isim, FETÖ’nün kumpas davaları sonucu mahpusa girmişti. Ecevit ve Kireçtepe, “Poyrazköy Davası”nda karar giymiş, cezaevinde mahpus yattıktan sonra yine yargılama sonucu beraat ederek Sualtı Taarruz Kumandanı ve Sualtı Taarruz Kumandan Yardımcısı olarak üniformalarını giymişti.

1996’da Kardak kayalığına çıkıp buraya Türk bayrağı diken timde vazife yapan Kireçtepe, SAT Komutanlığı misyonuna devam ederken Ecevit ise Çanakkale Boğaz Komutanlığı misyonunu yürütüyor.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.