Yeşil pasaporta ‘EYT’li ayarı’

Yeşil pasaporta sahip özel şirket yöneticileri ve çalışanları, EYT’den emekli olup yeniden çalışmaya başlarlarsa pasaport haklarını kaybetmeyecekler. Ticaret Bakanlığı’nın konuyla ilgili yazısında, ihracat tutarı belirli bir sınırın üzerinde olan şirketlerin sahip, ortak, yetkilileri ve çalışanlarına, hususi damgalı (yeşil) pasaport verildiği hatırlatılarak, EYT yasasından yararlanan şirket personelinin de bu açıdan incelendiği belirtildi.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul’un haberine göre, EYT kanunu kapsamında emekliye ayrılan kişiler, ihracatçı firmanın sahibi ya da ortağı değilse ve yeşil pasaportunu ‘firma çalışanı’ olarak almışsa, emeklilik için işten çıkış yapmaları halinde pasaport hakkını yitirecek. Ancak firmaların hususi damgalı pasaport kontenjanından yararlanan kişiler, işten ayrılmalarını takip eden üç iş günü içerisinde yeniden aynı firmada işe başladıklarını ispat ederlerse, pasaportlarını iade etmesine gerek kalmayacak, pasaportlar kullanıma açık kalacak.

Ancak, emeklilik imkanından yararlanmak için, iş çıkışları yapılan yeşil pasaportlu firma yetkililerinin SGK kayıtlarında işten çıkış bilgilerine yer verilmesi gerekecek. Pasaport sahipliğinin devamının doğrulanabilmesi, takibinin sağlanması, bildirim süresi istismar edilerek pasaportların amacı dışında haksız kullanımının önlenmesi için bu durumda olan personelle ilgili bildirim yükümlülüğüne önem verilecek.

Bakanlık, pasaport iade yükümlülükleri sona ermeden aynı işletmede yeşil pasaport alabilme şartlarını yeniden kazanan çalışanın, kısa süre zarfında pasaportunu haksız şekilde kullanamayacağına işaret etti. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir