Uyuşturucu baronlarıyla siyasalların ilgisi araştırılsın önergesine ret: Narkoz Türkiye’ye dönüştürüldük

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün GÜZEL Parti’nin Türkiye’de yasa dışı uyuşturucu ticaretini kimlerin yaptığı, uyuşturucu ticaretiyle kara para aklayanların siyasilerle bir temasın olup olmadığının araştırılmasına ait önergenin öncelikle ele alınmasına ait küme önerisi görüşüldü.

ANKA’nın haberine nazaran YETERLİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, parti kümesi ismine kelam alarak önergenin münasebetini şöyle açıkladı:

‘BU ADETA ÜLKEMİZİN NARKOZ TÜRKİYE’YE DÖNÜŞTÜRÜLMESİDİR”

“Son aylarda organize cürüm örgütü başkanı Sedat Peker’in ifşaatları sonrasında Türkiye’de arkası sıra ele geçirilen kokain ölçüleri dikkat alımlı olmakla bir arada güvenlik güçleri tarafından ele geçirilen uyuşturucular, uyuşturucu ölçülerinin yalnız yüzde 10’una tekabül etmektedir. Bunun neden bu türlü olduğunu Meclis’e pandemi de dezenfektan ve kolonya pazarlayan firmanın sahibi Ali Osman Akat’ın 111 kilo kokainle yakalanmasına karşın geçen cuma tahliye edilmesinden anlıyoruz. Bu adeta ülkemizin narkoz Türkiye’ye dönüştürülmesidir. Bunun tabanını hazırlayan maharetsiz iktidar evlatlarımızın zehirlenmesinin karanlık güçlerin servetlerine servet katmanın bir fırsat penceresine dönüştürmüşlerdir…Uyuşturucu hususların kullanım yerleri gençlerin aileleriyle yaşadıkları meskenlerin içine kadar girmişlerdir ne yazık ki…Bu durum toplum sıhhatini tehlikeye atarak hatta çürüterek bir ulusal güvenlik problemini da beraberinde getirmektedir.”

‘ORTADA BİR CİĞER VAR LAKİN KEDİ YOK’

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir de şunları söyledi:

“Ülkemizde uyuşturucu kullanımı 8-9 yaşlarına kadar inmiş bulunmakta. Yani uyuşturucu kullanımı neredeyse ilköğretim öğrencilerine kadar inmiş bulunuyor. Uyuşturucu kullanan kişi sayısının 10 milyonu aştığı iddia ediliyor. Bilhassa Suriye savaşından sonra üretilen eroinin neredeyse yarısının Türkiye’ye kaydığını, biz Birleşmiş Milletler Milletlerarası Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi’nin yayınladığı raporlardan öğreniyoruz.

Mersin Limanı’nda Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda 650 milyon lira pahasında bir buçuk ton kokain ele geçirilmiş. Göstermelik bir soruşturma başlatıldı. Bu operasyona dair bir iddianame hazırlandı. İddianame sayfa sayısı 16. Siz bir tweet attığınızda yüzlerce sayfalık bir iddianame ile karşılaşıyorsunuz. Ancak bu kadar tarihi bir operasyon bu kadar bu ülkenin uyuşturucu üssü haline getirildiği savlarına karşın yürütülen uydurmalık bir soruşturma. Bu soruşturmada tekrar sevkiyatı kimin yaptığı, hangi adrese gittiği, bu kara para sıkıntısında aslında kimlerin amaç olduğu söz edilmiyor. Ortada bir ciğer var lakin kedi yok. Kimsenin kediyi yakalamak, ifşa etmek üzere bir niyeti de yok.”

‘İKTİDARIN VESAYETİ ALTINDAKİ YARGI KURUMLARI BU MİSYONU YAPMIYOR’

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere de şöyle konuştu:

“Bu mevzu Türkiye’de gecikmiş bir sıkıntıdır. Bilhassa uyuşturucu ticareti Türkiye’deki kara para trafiği konusunda son yıllarda medyaya yansıyan çok önemli savlar var. O tezlere ait maalesef yargı üniteleri harekete geçmedi. Cumhuriyet savcılıkları harekete geçmedi. İktidarın vesayeti altındaki yargı kurumları bu vazifesi yapmadığı için bu sorumluluğun TBMM tarafından yerine getirilmesi gerekiyor. Bu araştırma komitenin kesinlikle kurulması gerekiyor.

Genel Liderimiz da Maltepe meydanında söyledi. Biz de milletin kürsüsünde bir kere daha söz etmek istiyoruz. Uyuşturucu baronlarıyla uğraş etmek için bütün gençlerimizi, çocuklarını, gençlerini zehir tacirlerine kaptıran ve şu anda evlatları cezaevlerinde bulunan bütün ailelere şu çağrıyı yapıyoruz: Gelin bize katılın. Uyuşturucu baronlarıyla faal bir uğraş yapalım. Türkiye’yi gençlerimiz için inançlı bir ülke yapalım.”

GÜZEL Parti’nin önerisi, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.