Türk dünyasının ortak medya ağı ‘Turkic World’ başarılarıyla büyüyor

Aktifliğe Albayrak Medya Küme Lideri Ömer Karaca, Trend IDA Genel Müdür Yardımcısı Rufiz Hafızoğlu, Trend BİA Genel Müdür Yardımcısı Kıyı Karimli, Trend BİA Albayrak Medya Kümesi Genel Yayın Direktörü Emin Aliyev katıldı. Samir Babaoğlu ve öbür konuklar katıldı.

Aktifliğin açılışını yapan Kıyı Karimli, medya platformu Turkic.World’un geçtiğimiz yıl içerisinde çok önemli başarılara imza attığını söyledi.

Karimli, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Birinci Lider Yardımcısı Mehriban Aliyeva’nın direkt ilgisi ve itinası sonucunda Azerbaycan basını son yıllarda yeni bir gelişme basamağına girmiştir. İşçi eğitimi süreci muvaffakiyetle devam etmektedir. Bugün asıl maksadımız Azerbaycan gerçeklerini ve gerçek sesimizi dünyaya duyurmak, Azerbaycan’ın ulusal ve devlet çıkarlarını korumaktır. 44 günlük Vatanseverlik Savaşı sırasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Başkomutan İlham Aliyev’in bilgi cephesindeki kararlı çabasına şahit olduk. Savaş sırasında, Cumhurbaşkanı’nın çeşitli medya kuruluşları ve dünyaca ünlü televizyon kanallarıyla yaptığı röportajlarda Azerbaycan’ın haklı pozisyonunu kararlı bir formda savunması, Karabağ hakkındaki gerçekleri dünyaya aktarması biz medya temsilcilerine örnek oldu. Birebir vakitte gelecekteki faaliyetlerimiz için bir yol haritasıydı” dedi.

Karimli, “Birinci Lider Yardımcısı Mehriban Aliyeva’nın Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın ulu günlerinde yaptığı röportajdan bir alıntıyı hatırlatmak isterim. ‘Unutmayalım ki her birimizin misyonu Azerbaycan’ın mevzisini korumaktır. Yalnızca savaş alanında değil, tıpkı vakitte bir bilgisayarın önünde de” diye konuştu.

‘TÜRK DÜNYASININ SESİNİ TÜM DÜNYAYA YAYALIM’

Bu zorlukların medyaya önemli ve sorumlu vazifeler yüklediğini, net ve net amaçlarımızı belirlediğini kaydeden Karimli, “Türk Dünyası projesinin beklentilerimizi karşıladığını ve bu doğrultuda geliştiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi. Türkçe konuşan ülkelerden birçok tesirli medya kuruluşu ve hatta devlet kurumları projeye katıldı. Türk Dünyası medya platformu Azerice, Türkçe, Kırgızca, Türkmence, Kazakça, Özbekçe, İngilizce ve Rusça lisanlarında faaliyet gösteriyor. Daha geniş bir okuyucu kitlesi kazanalım ve Türk dünyasının sesini tüm dünyaya yayalım” sözlerini kullandı.

TURKİC WORLD GİTTİKÇE BÜYÜYOR

Aktiflikte konuşan Albayrak Medya Küme Lideri Ömer Karaca, Turkic.World medya platformunun yalnızca bir yıldaki muvaffakiyetini övdü. Karaca, “Özbekistan UzA Ulusal Haber Ajansı, Kazakistan Kazinform Devlet Haber Ajansı, Kırgızistan Kabar Ulusal Haber Ajansı ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı projeye şimdiden katılıyor. Turkic.World medya platformu Azerice, Türkçe, Kırgızca, Türkmence, Kazakça ve Özbek lisanlarında faaliyet göstermektedir” dedi.

Ömer Karaca, Turkic.World projesinin muvaffakiyetinden duyduğu memnuniyeti lisana getirerek projeye yeni muvaffakiyetler diledi.

Trend Genel Müdür Yardımcısı Rufiz Hafızoğlu, Azerbaycan medyasının gelişiminde yeni bir kademenin eseri olan Turkic.World medya platformunun geçen yıl İstanbul’da Türk Keneşi Medya Forumu’nda tanıtıldığını ve KOBIA) haline geldiğini söyledi.

TEKNOFEST’İN RESMİ MEDYA ORTAĞI

Türkiye Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen 25. Memleketler arası İş Forumu’nun (IBF) resmi medya ortağıdır. Birebir vakitte Turkic.World, Teknofest 2022 havacılık ve teknoloji şenliğinin resmi medya ortağıdır.

Aktiflikte konuşan Trend Genel Yayın Direktörü Emin Aliyev, ülke liderliğinin Azerbaycan medyasına gösterdiği özel ilginin sonucu olarak medyamızın süratli gelişimine de değindi.

Aliyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Birinci Lider Yardımcısı Mehriban Aliyeva’nın medyaya gösterdikleri özel ilgi ve itina sonucunda bugün Azerbaycan medyasının yeni bir gelişme kademesine girdiğini söyledi. Bugün Trend IDA’nın birçok memleketler arası projeye imza atıyor olması da bunu kanıtlıyor. Turkic.World medya platformu da bu projelerden biri.

Turkic.World medya platformu, Trend International Haber Ajansı ile Türkiye’nin Albayrak Medya Kümesi ortasındaki işbirliği sonucunda, Cumhurbaşkanlığı Yönetimi Dış Siyaset Dairesi Lideri Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hajiyev’in takviyesiyle 2021 yılında hayata geçirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.