Siyaha dönüşerek Marmara Denizi’ne akan Kınıklı Deresi’nde inceleme

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinden geçen Kınıklı Deresi, dünden itibaren atıklar nedeniyle siyaha bürünerek Marmara Denizi’ne akmaya başladı. Derenin kirletilmesiyle ilgili bugün de çalışmalar devam etti. Tekirdağ ve İstanbul Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü takımları, sudan numuneler alıp, etraftaki fabrikalarda incelemelerde bulundu.

İstanbul’un Silivri ilçesi sonları içindeki Kınıklı Deresi, dün Marmaraereğlisi’nin Sultanköy Mahallesi kısmında, atıklar nedeniyle siyaha bürünerek, Marmara Denizi’ne akmaya başladı. Kimyasal atıklarla üzeri ziftle örtülmüş üzere imaj oluşan ve ağır kokular yayan derenin döküldüğü Marmara Denizi’nin Tekirdağ kıyısı de siyah oldu.

Derenin kirli aktığını görenlerin ihbarıyla bölgeye Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü ve Kıyı Güvenlik Komutanlığı grupları sevk edildi. Kısa müddette gelen takımlar, siyah akan dereden dün numune aldı. Komutanlık grupları de denizden numune alıp, manzara ve fotoğraf çekti.

Gruplar, derenin kirletilmesiyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Tekirdağ Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü takımları kendi sonları, İstanbul Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü grupları de derenin kendi bölgelerindeki kısmı ile etrafındaki fabrikalardan numuneler aldı. İnceleme, hem dere uzunluğunda hem de dere ile denizin birleştiği noktalarda devam etti. Alınan numuneler, incelenmek için laboratuvara gönderilirken, İstanbul grupları de kendi bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.