Sivrisinek kabusuna bu formüllerle son verin! İşte bu metotlar sizi sivrisinek ısırılmasından koruyacak

Birçok tedbirle, sivrisinekler dünyadaki en tehlikeli hayvanlardır. Uzmanlar, sivrisinekleri her yıl yüz milyonlarca sıtma hadisesinden sorumlu tutuyor. Bununla birlikte sivrisinekler, Batı Nil virüsü, sarı humma ve dang humması da dahil olmak üzere bir dizi öteki hastalık da bulaştırır. Vahim, acı veren kaşıntılarını hesaba katmadan bile sivrisinek ısırıklarından kaçınmak için mümkün olan her tedbiri almak için kâfi neden var. Bu küçük katilleri engellemenin en âlâ bahtı için sivrisineklerin nerede yaşadığını, onları nasıl püskürteceğinizi ve nasıl öldüreceğinizi öğrenin.1. Sivrisinek kovucu sprey kullanın

Kamp yahut spor materyalleri mağazalarında yahut süpermarketlerde özel olarak formüle edilmiş çeşitli böcek kovucular satılmaktadır. Açık havada, bilhassa gün boyunca açıkta kalan cilt yüzeylerine böcek kovucu uygulayın. Güneş kollayıcı kullanırken, böcek kovucudan evvel uygulayın.

2. Büsbütün doğal olan çay ağacı yağını sürmeyi deneyin

Çay ağacı yağı ve B vitamininin kimi insanların sivrisinekleri kovmasında tesirli. Rastgele bir eserde olduğu üzere, bunların aktifliği duruma, kendi cilt kimyanıza ve uğraştığınız sivrisinek tipine bağlıdır.

3. Dışarıdayken bol, uzun kollu gömlekler ve uzun pantolonlar giyinin

Sivrisineklerin sizi ısırmasını önlemenin en düzgün yollarından biri yalnızca cildinizi örtmektir. Kollarınızı ve pantolon paçalarınızı mümkün olduğu kadar uzun mühlet giyerek cildinizi mümkün olduğunca kaplayın. Ayrıyeten kıyafetlerinizi mümkün olduğunca gevşek tutun. Bu iki gayeye hizmet eder: birincisi, sivrisineklerin geliştiği sıcak ve nemli havalarda çok daha rahattır. İkincisi, sivrisinekler, bilhassa kumaşı inceyse, cilde sıkıca tutunan giysilerden bazen ısırırlar.4. Yatağınızın üzerinde bir cibinlik ile uyuyun

Sineklik, esintilerin kolaylıkla geçmesine müsaade verecek kadar büyük, sivrisinekleri ve başka ısıran böcekleri dışarıda tutacak kadar küçük deliklere sahiptir. Cibinliğin üstünü bir yahut daha fazla yüzeye sabitleyerek bunu yatağınızın üzerine asın. Yanlara dokunmadan uyuduğunuzdan emin olun. Sivrisinekler, cildinize sıkı bir halde temas ederse, sizi sahiden ısırabilir. Delikleri sistemli olarak denetim edin.

5. Göl üzere sakin sulardan kaçının

Sivrisinekler çoklukla suya, bilhassa sakin sulara çekilir, bu nedenle göller, sakin dereler, bataklıklar, bilhassa sıcak aylarda sivrisinek cennetidir. Birçok sivrisinek tipi yumurtalarını dingin suya bırakır ve hatta kimileri yumurtalarını tuzlu suya bırakmaya adapte olmuşlardır. Sivrisineklerle müsabaka riskinizi azaltmak için, ister küçük su birikintileri ister büyük bataklıklar olsun, dingin su kütlelerinden uzak durun.

6. Çok ısınmaktan kaçının

Bu tavsiye, bilhassa sıcak ve nemli bir iklimdeyseniz kıymetlidir. Sivrisineklerin sıcak bedenlere çekildiği düşünülür, bu nedenle soğuk kalmak ısırıklardan kaçınmanın bir yoludur. Koyu renkli kumaşlar, açık renkli alternatiflere nazaran güneşten daha fazla ısı emer, bu nedenle bunlardan kaçının. Ayrıyeten mümkün olduğunda çok idmandan kaçının. Antrenman yalnızca ısı yaymanıza neden olmakla kalmaz, tıpkı vakitte ağır nefes almanıza da neden olur. Soluduğunuz gazlardan biri olan karbondioksit, nispeten uzun uzaklıklarda bile sivrisinekler tarafından koklanabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.