Singapur’dan Asya ülkeleri için NATO açıklaması

South China Morning Post’un haberine nazaran, Singapur Başbakanı Lee, Japon basınına verdiği röportajda, bölgenin tarihi ve şartlarının bu türlü bir askeri ittifakı gereksiz kıldığını belirterek, Avrupa’nın NATO’su üzere bir güvenlik bloğu oluşturmaktan kaçınmanın Asya’nın çıkarına olduğunu belirtti.

Kelam konusu açıklama, ABD Başkanı Joe Biden’ın bölgedeki müttefiklerine dünyadaki “otokrasilere” karşı artan rekabet ortamında iş birliğini güçlendirme davetinin akabinde geldi.

Asya çeşidinde olan Biden, emsal halde düşünen ülkeler ortasında daha güçlü bağların, “demokrasiler ve otokrasiler ortasındaki kaçınılmaz rekabet” sırasında gerekli olduğunu tabir etmişti.

Başbakan Lee, “Asya’da tarih farklıdır. Asya’da hiçbir vakit NATO’ya muadil bir kümeleşme olmadı. Asya’daki ülkelerin birçok Çin’in yanı sıra ABD ve müttefikleriyle yeterli alakalara sahip.” tabirini kullandı.

Singapur’un, ABD ile epeyce yakın ilgilere sahip olduğunu hatırlatan Lee, ülkesi de dahil ABD’nin müttefiki olan bölgedeki birçok ülkenin Çin ile de kıymetli ilgiler sürdürmeye devam ettiğini lisana getirdi.

Başbakan, “Dolayısıyla bu, ülkelerin bloklara ayrılarak karşı karşıya gelmesinden daha güzel bir seçenek. Avrupa’da tarih bu türlü fakat Asya’da tarih asla bu türlü olmadı ve bence bu biçimde devam etmesinin daha güzel olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Öte yandan Lee, Çin ile ticaret yapmamayı bölge ülkelerinin göze alamayacağı değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.