Sessiz sedasız gitmişti: İstifanın gerisinden Nureddin Nebati çıktı

Katılım bankacılığı bölümü son günlerde bir iddiayı konuşuyor. PSMMAG.COM’da (Payment Systems Magazine) yayınlanan habere nazaran, dalın “Osman Abisi” olarak bilinen, bir vakitler kamu bankaları dahil bürokrasi atamalarında faal olan Osman Akyüz’ün sessiz sedasız emekli olmasının gerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin olduğu tez edildi.

Akyüz, vazifesi bırakırken rastgele bir açıklama yapmamış, İştirak Bankaları Birliği bir basın açıklamasıyla kendisine teşekkür etmiş fakat istifanın neden kaynaklandığına dair bir bilgi vermemişti.

OLAYLAR ZİNCİRİ 18 ARALIK 2021 TARİHİNDE BAŞLADI

Sektör kaynaklarının aktardığı bilgilere nazaran, farklı olaylar zinciri 18 Aralık 2021 tarihinde Nureddin Nebati’nin banka yöneticilerini dinlemek için yaptığı toplantıyla başladı. Toplantıda banka ve iştirak bankası yöneticileri hükümetin izlediği iktisat siyasetlerinin dal üzerinde oluşturduğu baskıya dikkat çekti. Bu durumdan duyulan rahatsızlık lisana getirildi.

Toplantıda kelam alan devrin İştirak Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, hükümetin izlediği düşük faiz siyasetinin gerçekçi ve sürdürebilir olmadığını belirterek, bunun kısa vadede büyük sıkıntılar yaratabileceği ihtarında bulundu. Merkez Bankası’nın en azından enflasyon oranında faiz artışına gitmesi gerektiğini söyledi.

‘BUNU SİZDEN HİÇ BEKLEMEZDİM’ TEPKİSİ

Katılım bankaları cephesinden bu türlü bir çıkış beklemeyen Nebati, toplantı biter bitmez Osman Akyüz’e çıkıştı ve “Bunu sizden hiç beklemezdim” diyerek yansısını lisana getirdi. Öfkesi geçmeyen Nebati, Ziraat, Vakıf ve Emlak İştirak Bankası’nın genel müdürlerini yanına çağırdı ve “Bu herifi çabucak genel sekreterlik misyonundan alın, kendisini bir daha görmek istemiyorum. Öteki iştirak bankalarının genel müdürlerini de ikna edin. Onları da üzmek istemem” dedi.

Bunun üzerine Ziraat İştirak Genel Müdürü Osman Çelik, Vakıf İştirak Genel Müdürü Metin Özdemir ve Emlak İştirak Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, Kuveyt Türk, Al Baraka Türk ve Türkiye Finans’ın genel müdürleriyle bir görüşme yaptı. Bakanın bildirisini kendilerine iletti. Baskılar üzerine Osman Akyüz misyonundan istifa ederken yerine İsmail Vural getirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.