Savaşta 20. gün: Müzakerelere teknik ara, çatışmalara devam

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 20. güne girildi. Taraflar arasındaki müzakerelerin 4. turuna teknik konuların istişaresi için ara verilirken sahada çatışmalar sürüyor. Rusya, Mariupol şehrinin çevresindeki yerleşim yerlerinde bulunan Ukrayna güçlerinin yok edildiğini ve tahliyeler için şehre otobüslerin geldiğini duyurdu.

DÜNYA 15.03.2022 00:10

Savaşta 20. gün: Müzakerelere teknik ara, çatışmalara devam

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 20. gün.

Taraflar arasındaki 4. tur müzakerelere teknik bir ara verildi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanının Danışmanı Mihaylo Podolyak yaptığı açıklamada, toplantıda her iki tarafın da görüşlerini ifade ettiğini belirterek heyetler arasındaki anlaşmazlıkların siyasi sistemlerin farklı olmasından kaynaklandığını söyledi. Alt grupların ek çalışma yapması için müzakerelere teknik bir ara verildiğini kaydeden Podolyak, “Müzakereler devam ediyor” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna’nın Mariupol şehrinin çevresindeki yerleşim yerlerinde bulunan Ukrayna güçlerinin yok edildiğini ve tahliyeler için şehre otobüslerin geldiğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Mariupol şehrindeki çatışmalara ve sivillerin tahliyesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Mizintsev, Rus Silahlı Kuvvetlerinin ayrılıkçı güçler ile birlikte Ukrayna güçlerinin Mariupol şehrinin çevresindeki yerleşim yerlerine konuşlandırdığı tüm atış noktalarını tamamen imha ettiğini belirterek, “Şehrin ablukasını kaldırmaya yönelik başarılı operasyon bugün saat 15.00’den itibaren sivillerin çıkışı için insani koridorların açılması ve uzun süredir neo-Naziler tarafından rehin tutulan nüfusun toplu tahliyesinin başlatılmasını mümkün kıldı.” ifadelerini kullandı.

CANLI ANLATIM

00.10 FOX News muhabiri yaralandı

FOX News haber kanalı kendi yayınında, savaş muhabiri Benjamin Hall’un Ukrayna’da tehlikeli bir bölgede haber yaparken yara aldığını duyurdu.

İngiliz asıllı Hall’un yaralandığı sırada Ukrayna’nın başkenti Kiev’ın dış bölgesinde güvenlik açısından riskli bir alanda görev yaptığı belirtildi.

FOX News sunucusu, “İletmekten nefret ettiğimiz haberler.” ifadesiyle çalışanlarının vurulduğu bilgisini seyircilerine aktarırken henüz konuyla ilgili çok az detaya sahip olduklarını söyledi.

00.00 Dünya Bankası, Ukrayna’da temel sosyal hizmetleri desteklemek amacıyla yaklaşık 200 milyon dolarlık ek finansman sağlanacağını duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, bu finansmanın Dünya Bankasının geçen hafta onayladığı 723 milyon dolarlık finansmana ilave olduğu belirtildi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.