Putin ve Erdoğan anlaştı: Akkuyu’da Türk şirket ile devam kararı

Akkuyu’da nükleer santral inşaatında yaşanan kriz dün Putin ile Erdoğan ortasındaki tepede ele alındı. İki önder, Türk inşaat şirketi IC İçtaş’ın projeye dönüşü konusunda anlaştı.

Akkuyu Nükleer Güç (ANG) Santrali’nde, Türk şirket ile devam etme kararı alındı.

Bloomberg’den Fırat Kozok ve Taylan Bilgiç’in bir Türk yetkiliye dayandırdığı habere nazaran, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan IC İçtaş şirketinin 20 milyar dolarlık projeye tekrar dönüşü konusunda dünkü tepede muahedeye vardı.

Rus Interfax haber ajansı da “Türkiye’deki Akkuyu nükleer güç santrali inşaatındaki tüm problemler çözüldü” bilgisini paylaştı.

26 TEMMUZ’DA MUKAVELE İPTAL EDİLMİŞTİ

Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde Rusya tarafı, Türkiye’den IC İçtaş şirketiyle mühendislik, satın alma ve inşaat muahedesini 26 Temmuz’da iptal etmişti.

Şirketin 30 Temmuz’da üç Rus ortak tarafından kurulan TSM Güç isimli şirketle devam edeceği tabir edilmiş, husus yerli ortağın itirazı üzerine iki ülke ortasında en üst seviyede görüşmelere taşınmıştı.

Son olarak varılan uzlaşma ile Rus ve Türk şirket ortasında müzakereler devam ederken Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ikili ortasındaki mutabakata onay verdiği söz edildi.

Sözleşmede ‘proje şirketi’ olarak anılan firma, bugün Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak anılan şirket. Yaklaşık 7,2 milyar TL sermayeye sahip şirketin 5 Rus hissedarı var.

Akkuyu Nükleer AŞ internet sitesindeki bilgilere nazaran şirketin bugünkü hissedarları Rusya Federasyonu Hükümetinin ilgili kararnamesiyle yetkilendirilen şirketlerden oluşuyor.

Türkiye’deki resmi kayıtlarına Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ ismiyle Aralık 2010’da kurulan şirketin 5 kurucu ortağı da Rus şirketlerdi.

Şirketin açıklamasına nazaran IC İçtaş İnşaat, Akkuyu Nükleer AŞ ile direkt hiçbir mukavelenin tarafı değil. Mutabakat Rus Titan-2 şirketiyle birlikte kurulmuş olan Titan 2 IC İçtaş A.Ş ve Akkuyu Nükleer AŞ. ortasında imzalandı.

Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada ‘Yap, İşlet, Sahip Ol’ modeliyle inşa edilen birinci NGS projesi olarak tanımlanıyor. Rosatom Devlet Kuruluşu’nun projedeki hissesi yüzde 99.2.

Projenin toplam maliyeti, yaklaşık 20 milyar doları düzeyinde.

İki hafta evvel dördüncü reaktör ünitesinin temeli atılan nükleer tesisin, 4 bin 800 megavatlık kapasiteye sahip olması amaçlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.