Polonya’da Nazi kurbanı 8 bin kişinin külleri bulundu

Polonya Ulusal Anma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki eski Soldau Nazi toplama kampı yakınlarında toplu mezar ortaya çıkarıldığı açıklandı. Nazi işgali sırasında işlenen savaş kabahatlerini araştıran enstitüde vazifeli Tomasz Jankowski bahse ait yaptığı açıklamada, mezarda yaklaşık 17.5 ton tartısında en az 8 bin Nazi kurbanına ilişkin küllerin bulunduğunu söyledi.

İki çukurda onlarca kalıntı bulundu

Jankowski, kurbanların 1939’da katledildiğini ve cesetlerin birçoklarının Polonyalı seçkinlere ilişkin olduğunu varsayım ettiklerini kaydetti. Arkeologların ayrıyeten toplu mezarda yüzlerce giysi, düğme ve çeşitli eşya kalıntıları bulduğunu belirten Jankowski, çalışma yapılan alanda iki çukur bulunduğunu ve diğer mezarlar bulunması için hafriyat sürecinin devam edeceğini tabir etti.
Cesetlerin soykırımın izlerini silmek için bir Nazi operasyonu ile mezarlardan çıkarılıp yakılarak tekrar gömüldüğü kestirim ediliyor.

Detaylı rapor hazırlanıyor

Öte yandan, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki dün yaptığı açıklamada, Nazi savaş hatalarının değil, mali kayıpların hesaplamalarının da bulunduğu ayrıntılı bir raporun hazırlandığını söylemişti. Morawiecki, ayrıyeten Almanya’nın Polonya halkına büyük ziyan verdiğini ve hiçbir vakit tazminat ödemediğini tabir etmişti.

Toplama kampı 30 bine yakın bireye mezar oldu

Almanya tarafından yapılan açıklamada ise tazminat davasının 1950’lerde yasal olarak kapatıldığı belirtilmişti.
Dzialdowo olarak da bilinen Soldau toplama kampı, geçiş yeri, gözaltı ve soykırım için 1939’da inşa edilmiş ve Nazi işgali boyunca kullanılmıştır. Kampta, 30 bine yakın insanın öldürüldüğü varsayım ediliyor.
İkinci Dünya Savaşı sırasında 3 milyonu Yahudi olmak üzere 6 milyon Polonyalı öldürülmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.