Milas’ta 6. Yörük Kültür Şenliği düzenlendi

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından 6. Yörük Kültür Şenliği düzenlendi. Şenlik Menteşe Caddesi’nde Salı Pazarı önünden başlatılan Yörük göçü ile başladı. Göç yürüyüşüne Milas Belediye Lideri Muhammet Tokat, Lider Yardımcıları Mehmet Ateş ve Halil Mutlu’nun yanı sıra oda, dernek liderleri, mahalle muhtarları, vatandaşlar katıldı.

Atlar, bayraklar, davul ve zurnalarla gerçekleşen yürüyüşe vatandaşlar ise alkışları ile eşlik etti. Atapark’a kadar devam eden yürüyüş anını vatandaşlar cep telefonlarıyla kayıt edip, canlı yayınlarla toplumsal medya hesaplarından paylaştı. Aktiflik çerçevesinde akşam saatlerinde ise Atatürk Kültür Merkezi’nde Zeki Yılmaz, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Sanatkarı Mehmet Topçuoğlu, Fethiye Belediyesi Türk Halk Müziği Sanatkarı Aysun Karasaçlı ve Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Sanatkarı İsmail Uzunoğlu konserleri düzenlendi. Konserde lokal sanatçı Turgut Taş da sahne alarak birbirinden hoş türküleri seslendirdi. Yöresel halk oyunları gösterisi ise beğeniyle izlenildi.

Gecede konuşma yapan Anadolu Yörük Türkmen Federasyonu Genel Lider Yardımcısı ve Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Lideri Erkan Turgut, çalışmaları hakkında kısa bilgiler aktararak iştirakçilere teşekkür ederken, Milas Belediye Lideri Muhammet Tokat, yörük kültürünün kıymetine değinerek, gelenek, görenek, örf ve adetlerin yaşatılması ismine aktifliklerin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Aktifliğe katılanlara, yörük çadırlarında keşkek, pilav, ayran, lokma ikramında bulunuldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.