Microsoft Edge için ücretsiz yerleşik VPN hizmeti geliyor

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alan Microsoft Edge için kullanıcıları sevindirecek bir adım atılıyor.

Microsoft Edge, geçtiğimiz ay gündeme en çok kullanılan ikinci tarayıcı olmak üzere olmasıyla gelmişti. Masaüstü tarafında yüzde 9,54 kullanım oranına ulaşan Edge, yakında yüzde 9,84 kullanım oranına sahip Apple imzalı Safari’yi geride bırakacak bilgisi verilmişti. Pazarın lideri ise tam yüzde 65,38’lik kullanım oranı ile Google Chrome olmuştu. Firefox yüzde 9,18 seviyesinde yer alıyor, diğer kısımda ise Opera ve diğer tarayıcı seçenekleri bulunuyordu. Edge’in bu başarıya ulaşıp ulaşmadığı bilinmiyor ancak tarayıcıda yakında yerleşik VPN sunulmaya başlanıyor. Henüz net tarih olmasa da “Microsoft Edge Secure Network” adı altında gelecek özellik için Cloudflare ile ortaklık kurulduğu aktarılıyor.

Bu VPN imkânı kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak ancak burada bir limit olacak. Şimdilik görüldüğü kadarıyla VPN’in aylık kullanım limiti sadece 1 GB olacak. 1 GB’lık limit gerçekten çok düşük ve bu açıdan sadece özel işlemler için açılabilecek gibi görünüyor. Kişilerin daha fazla kapasite için ücret ödeyeceği belirtiliyor. Tarayıcı içerisinde ücretsiz olarak VPN sunan isimler arasında Opera da yer alıyor.

Yeni nesil Microsoft Edge ile Google Chrome aynı altyapı üzerine kuruluyor. Bu açıdan yeni nesil Edge artık en az Chrome kadar hızlı ve Chrome’dan daha az RAM / sistem kullanıyor. Buna ek olarak birçok kişi Edge’i Chrome’dan daha güvenli buluyor.

Ancak Edge’in öne çıkmasını esas sağlayan Microsoft oluyor. Firma, milyonlar kullanıcıya sahip Windows işletim sistemleri içerisinde Microsoft Edge tarayıcının reklamını çok ama çok agresif şekilde yapıyor.

Microsoft Edge gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.