Meteoroloji’den sağanak ve kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran; ülke genelinin kesimli ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzeydoğusu, Ege, (Hatay hariç) Akdeniz, (Ankara ve Çankırı hariç) İç Anadolu, Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Muş, Bitlis ve Van etraflarının yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların, ekseriyetle sağanak ve gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kısımlarının yükseklerinde (2 bin 500 metre üzeri) karla karışık yağmur ve yer yer kar halinde görülmesi, Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Ordu, Amasya ve Tokat etrafları ile Samsun’un doğu, Adana ve Osmaniye’nin kuzey etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Ülkenin kuzey, iç ve batı kesitlerinde hissedilir derecede (6-10 derece) azalarak mevsim normallerinin altına düşeceği, öbür yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği bekleniyor.

RÜZGAR

Batı kısımlarda kuzeyli, Doğu Akdeniz kıyıları ile iç ve doğu kesitlerde güney ve güneybatı taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneyi ve Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği varsayım ediliyor.

MAHALLÎ KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Ordu, Amasya ve Tokat etrafları ile Samsun’un doğu, Adana ve Osmaniye’nin kuzey etraflarında mahallî kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı (Ani sel, lokal su baskını, mahallî dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış anında kuvvetli rüzgar, trafikte aksamalar vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın, Marmara’nın güneyi ve Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

MARMARA

Kesimli ve çok bulutlu, sabah saatlerinden sonra İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova etraflarının hafif sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın, bölgenin güneyinde kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Modüllü, iç kesitlerinin yer yer çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın, Kıyı Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Kesimli, yer yer çok bulutlu, Hatay etrafları hariç bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, öğlen saatlerinden sonra Adana ve Osmaniye’nin kuzey etraflarında kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Kesimli, yer yer çok bulutlu, Ankara ve Çankırı hariç bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, Yozgat, Nevşehir, Kayseri ve Sivas etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Kesimli ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, çoklukla sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, iç kesitlerinin yükseklerinde (2500 metre) yer yer karla karışık yağmur ve kar biçimin görülmesi, Doğu Karadeniz, Ordu, Amasya ve Tokat etrafları ile Samsun’un doğu etraflarında mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Modüllü ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra (Hakkâri ve Şırnak hariç) bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Kars ve Ardahan etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Modüllü ve yer yer çok bulutlu geçeceği iddia ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.