Marmaris’teki yangında son durum

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 3 gün evvel başlayan orman yangınına müdahale sürüyor…

Yangının çıktığı birinci günden bu yana bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, son duruma ait bilgilendirme yaptı.

“Sıkıntı büyük ölçüde giderildi”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün şiddetli rüzgar uyarısı yaptığı Marmaris’te çalışmalara sürat kattıklarını lisana getiren Kirişci, “Dün gündüz ve gece karadan yürütülen çalışma, muvaffakiyete ulaşmıştır. 301’i Orman Genel Müdürlüğü’ne ilişkin olmak üzere 453 adet arazözümüz var. Toplam 1148 adet araç sayısından ötürü adım atacak yerimiz yok. Sıkıntı büyük ölçüde giderilmiş durumda. Ancak son kelamı söyleyebilmek için bugünü izlemek durumundayız” dedi.

“Yardım taleplerini bekletiyoruz”

Kirişci, “61 adet helikopter, 13 adet uçağımız hizmet veriyor. Katar’dan 3 adet, Azerbaycan’dan 1 adet uçak da yangını söndürmek için uğraş veriyor. Yardım talebine çıkmadığımız halde başta İsrail ve Romanya olmak üzere Avrupa’nın ilgili üniteleri araç-gereç teklifleri var. Şimdilik bu yardımları beklemede tutuyoruz. Rüzgarın ne yapacağı ile ilgili bir şey söylemek mümkün değil. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bölgeden tahliye edilen aileler için 3’er bin liralık takviye verildi. Geçmiş olsun.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.