Marmaris’teki kundakçının babasından feryat: İçmesin diye çok uğraştım

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 4 gün evvel başlayan orman yangınının şüphelisi olarak tutuklanan Sacit Ayhan’ın babası Kadir Ayhan, “Keşke ölseydi de ormanları yakmasaydı” diye feryat etti.

Marmaris’te 4 gün evvel başlayan orman yangınının şüphelisi olarak Marmaris Adliyesinde tutuklanan Sacit Ayhan’ın babası Kadir Ayhan, ’hangisine yanayım’ derken, “Biz bal ile geçimimizi sağlarız ekmek yediğimiz ormanları yaktı” diye feryat etti.

“ALKOL SORUNU SONUMUZU GETİRDİ”
Marmaris’te bir koyda kışın arıcılık ve balıkçılık ile geçimlerini sağladıklarını belirten baba Kadir Ayhan, “Çok söyledim içme diye. Çok gayret ettim bırakması için. Hanımından ayrıldı, çocuklarından ayrıldı, psikolojisi bozuldu. Kaldıkları koyda beşerler sigara içince atmasın diye yerler yaptı. Arıcılık yaptık yıllarca. Bir kişi izmariti atsa avucunun içinde söndürürdü. Ölseydi hiç olmazsa bu dağlar yanmazdı. Beşerler rezil olmazdı. Bu kadar içmesin diye çok uğraştım. 20 gün oldu yanıma geleli. Olay günü pak kıyafetlerini giydi, hiçbir tartışma yaşamadık. ‘Akşama geleceğim’ dedi. Buradaki insanlara getirilecek bir şey var mı diye sordu. Kahretti gitti kendini de bitirdi, beni de bitirdi. İçtiği vakit öteki bir insan oluyor. Sarhoş çok gördüm lakin bundaki çok değişik sarhoşluk oluyor. Her gün bir arada tekne ile çalışıyorduk. 15-20 metre derinliğe dalardı her gün” dedi.

“YANGINI DUYUNCA ÇOK KORKTUM YOLDA MAHSUR KALIR GELMEZ DİYE”
Baba Ayhan, “Yangını duyunca aradım telefonuna ulaşılamıyordu. Zira geleceğim dedi, buradakilere ‘akşam ne lazım ne getireyim’ diye sordu. Evvel yangının içinde kaldı zannettim çok korktum zati ormanın içinde yatar halde bulmuşlar ben oğlumu biliyorum içince güç kendine gelir. Duyar duymaz şok geçirdim, palavra söylemez, yaktığını söylediyse doğrudur yakmıştır oğlum. Keşke kendini yaksaydı da ormanları yakmasaydı” dedi.

YANGIN EMEKÇİSİ OLARAK 3 YIL VAZİFE YAPMIŞ
4 bin hektar ormanlık alanı yaktığını itiraf ederek tutuklanan Sacit Ayhan’ın babası Kadir Ayhan, oğlunun 3 yıl ormanda yangın emekçisi olarak misyon yaptığını, gitmediği yer, gitmediği yangın kalmadığını söyledi.

Kadir Ayhan, yaşadığı koyda denizlere bakarak ağlayıp, kendine gelemediğini ve çok acı çektiğini belirtti.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.