Kırgızistan’da Sıhhat Bakanı yolsuzluk yaptığı kuşkusuyla gözaltına alındı

Kırgızistan Sıhhat Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev’in Covid-19 aşılarının satın alınmasında yolsuzluk yaptığı kuşkusuyla gözaltına alındığı bildirildi.

Kırgızistan Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Sıhhat Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev’in ve yardımcısının da ortalarından bulunduğu üst seviye 4 yetkilinin Covid-19 aşılarının satın alınmasında yolsuzluk yaptıkları kuşkusuyla gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada, 2020 yılın aralık ayından 2021 yılın eylül ayına kadar Kırgızistan’a milletlerarası örgütlerden, Rusya, Çin, Azerbaycan ve Kazakistan’dan 451 bin 560 doz Covid-19 aşı yardımı geldiği aktarıldı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un Çin ve Rusya Devlet Liderleriyle görüşmelerinde 6 milyon dozdan fazla aşının Kırgızistan’a insani yardım olarak verilmesinde mutabakatına karşın Bakan Beyşenaliyev’in talimatıyla 2021 yılın nisan, haziran, temmuz ve eylül aylarında yabancı şirketlerden 19 milyon 500 bin dolar bedelinde 2 milyon 460 bin doz Covid-19 aşısını mantıksızca satın alındığı ve bu paranın offshore hesaba havale edildiği kaydedildi.

SATIN ALINAN BİNLERCE DOZ AŞININ SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ

İnsani yardım olarak temin edilen 3 milyon 147 bin 640 doz aşının bulunmasına karşın yetkililerin ferdî kar gayeli fazladan 2 milyon 460 bin doz aşı satın aldıklarına işaret edilen açıklamada, “Fazla satın alınan aşılardan 243 bin 223 dozun son kullanma tarihi geçerek kullanılamaz hale gelmiş, kalan aşıların da son kullanma tarihi geçmektedir” denildi.

KIRGIZİSTAN 19 MİLYON 500 BİN DOLAR ZİYANA UĞRADI

Açıklamada, kelam konusu ihlallerin sonucu devlete 19 milyon 500 bin dolar ziyan verildiği ve bu olayla ilgili Başsavcılık tarafından yolsuzluk hususuyla dava açıldığı, soruşturma başlatıldığı ve yolsuzluk kuşkusuyla Bakan Beyşenaliyev’in gözaltına alındığı söz edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.