Kılıçdaroğlu’nun “akla ziyan” savlarına cevap: Belirli ki ABD’den kimi kuryeler gelmiş

Haber7 / Abdurrahman Koç

Türkiye iç ve dış siyaset kıymetli uzaklık kat ederken, ülke sıkıntılarına karşı hiçbir tahlil önerisi üretmeyen muhalefet, algı operasyonlarına başvuruyor.

Daha evvel yaptığı sayısız ithamlar nedeniyle birçok kere tazminat ödemek zorunda kalan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu kere de vakıflara çamur atmaya çalıştı.

Ensar ve Türgev vakıflarının ABD’deki bir vakfa “para aktardığını” argüman eden Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da “kaçacağını” öne sürdü.

Haber7’ye konuşan uzmanlar, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını “akla ziyan” olarak kıymetlendirdi. FETÖ argümanlarını tekrar gündeme getirmeye çalışan Kılıçdaroğlu’nun dikkat çekmeye çalıştığını belirten uzmanlar, “Türkiye, hak ettiği muhalefete sahip olamamasının bedelini ödüyor” değerlendirmesinde bulundu. Uzmanlar, muhalefetin “Türkiye’nin problemlerine rastgele bir tahlil getirmeden insanların teveccühünü nasıl kazanırım” hesabı yaptığını tabir etti.

NEDİM ŞENER: BELİRLİ Kİ KILIÇDAROĞLU’NA ABD’DEN BİRTAKIM ‘KURYELER’ GELMİŞ

“Bu açıklamalar 15 Temmuz öncesini hatırlatıyor” diyen Gazeteci Nedim Şener,

Kılıçdaroğlu’nun o periyotta FETÖ kanallarına çıkarak yeniden Erdoğan’ın kaçacağını argüman ettiğini hatırlattı. “Şimdi FETÖ’cüler yok lakin ruhu var” diyen Şener, şöyle konuştu:

“BANA 15 TEMMUZ ÖNCESİNİ HATIRLATIYOR”

Algı operasyonuyla kriz tetikçiliği yaparak, toplumu bir yere hazırladıklarını söyleyen Şener, “Silahlı kümelerden bahsediyorlar. 2023’te yapılacak seçimlerle ilgili bu türlü düşünmeye çalışıyor. Bana her şey 15 Temmuz öncesini hatırlatıyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun bahsettiği “bâtın” dataların ABD Hazine Bakanlığı’nın internet sitesinde açık bir biçimde yayınlandığını aktaran Şener, “Bu para transferlerinde, kaynak konusunda usulsüzlük varsa, bunu savcılığa taşıyacaksınız” sözlerini kullandı.

EKREM KIZILTAŞ: TÜRKİYE, HAKETTİĞİ HALDE BİR MUHALEFETE SAHİP OLAMAYIŞININ BEDELİNİ ÖDÜYOR

Takvim muharriri Ekrem Kızıltaş’a nazaran Kılıçdaroğlu, “ABD’deki yetkililerin denetimi altında, Türkiye’den giden öğrencilerin barınma sıkıntılarını halletmek için atılan iyi bir adımı kirleterek, o adımı itibarsızlaştırmaya çalışarak, aklı sıra atraksiyon yapmaya” çalışıyor.


Türkiye’nin birtakım badirelerle karşı karşıya olduğunu ve iktidarın elinden geldiğince çalıştığını belirten Kızıltaş, “Türkiye, hak ettiği biçimde bir muhalefete sahip olamayışının bedelini ödüyor. Muhalefetten hiç birinin tahlil önerisi getirmediğini biliyoruz. Bunun yerine palavraları tekrarlayıp durarak sanki insanların teveccühünü kazanabilir miyiz üzere bir durum kelam konusu” değerlendirmesinde bulundu.

HİLMİ DAŞDEMİR: ERDOĞAN KAÇACAK OLSAYDI 15 TEMMUZ’DA KAÇARDI

Optimar Araştırma Şirketi Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, “FETÖ’nün savlarını tekrar dillendiriyor” dediği Kılıçdaroğlu için, “Erdoğan kaçacak olsaydı 15 Temmuz’da kaçardı. 17/25’te de FETÖ’cüler bu türlü savlar attı ortaya. İncir çekirdeğini doldurmayan sıkıntılar üzerinden Kılıçdaroğlu tekrar gündeme geldi. Bunun kendi siyasetine de bir katkısı olmaz. Zira kendi inandırıcılığını zayıflatıyor. Hiç kimse

hiçbir şey bilmese Sayın Cumhurbaşkanıyla ilgili “kaçacak” lafını duyduğu anda güler geçer buna. Zira 15 Temmuz üzere darbe kalkışması esnasında cüretle olayın üzerine gitti. Bir kenarda falan da durmadı. Direk Marmaris’ten, İstanbul Havalimanına gitti. En riskli olan havalimanına gitmemeyi de tercih edebilirdi”
dedi.

Muhalefetin tahlil odaklı telaffuz geliştirememesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Daşdemir, şunları aktardı:

ENES EMİNOĞLU: AKLA ZİYAN AÇIKLAMALAR

Bahse ait sorularımızı yanıtlayan TÜGVA İdare Konseyi Lideri Enes Eminoğlu ise, şunları aktardı:

ŞENER AĞAÇ, KILIÇDAROĞLU’NUN TEZLERİNE TEK TEK CEVAP VERDİ

Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Lideri Dr. Şener Ağaç ise, Kılıçdaroğlu’nun savlarına tek tek bu türlü cevap verdi.

Yalan-1: “Amerika’da paravan vakıf kurdular.”

Tipken Vakfı, 2014 yılında Amerikan maddelerine ve mevzuatlarına nazaran kurulmuş bir vakıftır. Bu vakfın kurucu vakıfları Ensar Vakfı ve Türgev’dir. Kurucu vakıfların Türkiye’den olması hem Türk hem Amerika maddelerine nazaran uygundur. Ortada paravan bir yapı değil, hukuk sistemine tabi, kontrole açık ve şeffaf kurumlar vardır. Ayrıyeten hangi paravan yapı öğrencilere barınma imkânı sunar, öğrencilere seminerler, konferanslar, toplumsal etkinlikler düzenler ve türlü zahmetlere katlanır. Turken’in tüm faaliyetleri tüm mecralarda şeffaf bir formda paylaşılıyor. 

Yalan-2: “Turken Vakfı’nın Lideri Amerikan vatandaşı” ve “Amerikan vatandaşına para gönderiyorlar.”

Tipken Vakfı’nın lideri Behram Turan’dır. Behram Beyefendi yaklaşık 30 yıldır Amerika’da yaşayan bir Türk müteşebbistir. Hem Türk vatandaşı hem de Amerikan vatandaşıdır. Ayrıyeten Amerika’daki bir vakfın, liderinin Amerikan vatandaşı olması kadar doğal bir durum yoktur. Şahsa yahut Tipken liderine gönderilen bir para yoktur. Her hesap uzmanı bilir ki kurumsal ödemeler kurumların hesabına yapılır. Gönderdiğimiz tüm paralar Turken’in Amerika’daki resmi hesabına gönderilmiştir. 

Yalan-3: “Öğrenciler için kurulmuş süsü verilmiş paravan yapılar” 

Ensar Vakfı 1979 yılında kurulmuş bir vakıftır. Öğrencilere kurulduğu günden beri burs veren, yurt ve yemek hizmeti sunan, kültürel ve dini yayınlar yapan bir vakıftır. Öğrencilere hizmet bizim aslî faaliyet alanımızdır. Bu hizmetlerimizden yararlanan her öğrenci bunu apaçık bilir.  Birtakım marjinal yapılar kendi ideolojik saplantılarıyla 43 yıllık esaslı bir vakfı tartışmalarına alet etmeye çalışıyorlar. 43 yıldır yaptığımız hiçbir faaliyeti gizlemedik, hiçbir vakit kapalı ajanda tutmadık, kuruluş hedeflerimizde ne yazıyorsa açık ve şeffaf bir formda faaliyetlerimize devam ettik. Bundan sonra da bu türlü davranmaya devam edeceğiz. 

Yalan-4: “Gönderilen paraların tamamının dökümleri elimizde”

Bu dokümanlar isteyen herkesin Amerika Adalet Bakanlığı’nın Fara kayıtlarında “Turken” diye arama yaptığında ulaşabileceği evraklardır. İnternet ortamında paylaşılan dokümanlar için “ele geçirilmiş” “gizli bir kayıt varmış üzere davranmak” en hafif tabirle insanların aklıyla alay etmektir. Güya saklı gizli dokümanlara ulaşmış üzere pazarlama yapmak beyhude bir gayrettir.

Yalan-5: “Paralel hayatlar kurma misyonunu size kim verdi?”

Bizim Tipken Vakfı’nı kurarken tek maksadımız bilhassa Amerika’ya gidecek öğrencilere uygun şartlarda barınma ve toplumsallaşma imkânı sunmaktır. Bunun için de orada yurt ve kültür merkezi yapıyoruz. 

Yalan-6: “Paravan derneklerden kurtulmak isteyen evlatlar.”

Ensar Vakfı’nın yurtlarında kalan, burslarından yararlanan binlerce öğrenci vardır. Bu öğrenciler bu vatanın evlatlarıdır. Hiçbir öğrencimizin bizden kurtulmak üzere bir sıkıntısı yoktur. Bu öğrenciler reşittir ve hür irade sahibidir. Hür iradeleriyle yurtlarımızda kalmakta ve burslarımızı da almaktadırlar. Zira biz Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde kurulmuş kamu faydasına haiz bir vakıfız. 

Yalan-7: “Yoksulluğun sebebi Turken’e gönderilen paralar.” 

Turken’in yurt inşaat projesi için bağışçılarımız bağış yaptılar. Bağışçılar sivil vatandaşlardır. Kendi helal yararlarından vakfımıza bağış yapıyorlar. Devletin vergisi, milletin parası üzere bir şey asla kelam konusu değildir. Yoksulluğun sebebi olsa olsa Türkiye’de her devirde fitne çıkarmak isteyen, yatırımcıları tehdit ederek ülkenin kalkınmasına mani olan siyasi odaklardır.  

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.