Kayseri’den Avrupa’ya ‘çemen’ ihracatı

“Kayseri” denince akıllara gelen pastırmanın etrafını çevreleyen “çemen” tek başına bir lezzet olarak değerlendirilmeye başlandı.

Kayserili firma tarafından üretilen çemen, Avrupa’nın 4 ülkesine ihraç edilerek sofraları süslüyor.

Kayseri’de 18 yıldır faaliyet gösteren firma, tarihi asırlar öncesine dayanan çemeni, klasik lezzetiyle üretti. Market raflarında 6 ay ömrü olan ambalajı ve etiketiyle üretilen öbür çemenlerden farklılığını ortaya koyan firma yetkilileri, iç pazarın yanı sıra bilhassa Kayserililerin çok tercih ettiği çemeni Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda üzere Avrupa ülkelerine de ihraç etmeyi başardı.

“Avrupa’da tadıyla ilgili çok hoş yorumlar alıyoruz”

İHA’nın haberine nazaran, firma sahibi Musa Koca, ürettikleri çemeni Avrupa ülkelerine ihraç ettikleri için keyifli olduklarını söyleyerek, “Tarihi Orta Asya’dan bugüne kadar gelen ve kadim bir lezzet olan çemeni günümüzde teknolojiyle buluşturarak, ambalajını teknolojiye uygun bir halde tasarlayıp raf ömrünü de 1 aydan 6 aya çıkarttık. Şu anda Almanya, Fransa, Belçika ve Hollanda üzere Avrupa ülkelerine sevkiyatını yapmış bulunmaktayız. Avrupa’da 4 ülkede market raflarında Kayseri’nin coğrafik işaretli olan çemeni bulunmaktadır. Biz bu işten çok gurur duyuyoruz.


Çemeni teknoloji ile birleştirdik

Kayseri’nin coğrafik işaretli olan eserine sahip çıkarak, saklama kapları ve özel etiketleri ile teknolojiyle birleştirerek bugün Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çemeni bulmak mümkün. Çemeni çeşitli ARGE’lerden geçirdikten sonra bu düzeye getirdik ve klasik tadı bulmak istedik. ‘Çemen-ekmek’ dediğimiz klâsik tadı bulduğumuza inanıyoruz. Daha evvel Avrupa ülkelerine ayda bir sevkiyatımız vardı fakat artık 15 günde teğe düştü. Tadıyla alakalı da çok hoş yorumlar alıyoruz. Bu da bizi çok keyifli ediyor.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.