KARDEMİR’e bağlı KARÇEL’de toplu iş mukavelesi imzalandı

Özçelik-İş Sendikası Karabük Şubesi’nden yapılan açıklamada, KARÇEL’de yaklaşık 5 aydır yürütülen toplu iş mukavelesinin birinci 6 aylık diliminde yüzde 51 artırım artışı ile sonuçlandığı bildirildi.

Mukaveleden 205 emekçinin yararlanacağı belirtilen açıklamada, “Sözleşmeden evvel en düşük 18,73 lira olan saat fiyatı 28,22 liraya çıktı. Buna nazaran KARÇEL’de en düşük taban maaş net 6603 lira oldu. Mukavele sonucu Ramazan Bayramı ikramiyesine yüzde 101’lik artış yapılarak brüt 1400 lira, Kurban Bayramı ikramiyesine de yüzde 130’luk artış yapılarak 2 bin lira oldu.” denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik-İş Sendikası Genel Lider Yardımcısı Recep Akyel, sendikal anlayışlarında toplu vilayet mukavelelerini emekçi ile başlayıp personel ile bitirmenin olduğunu kaydederek, “Emekçinin bilgisi dışında ve istemediği bir toplu kontrata asla yanaşmayız. KARÇEL’de de sizlerle başladığımız toplu iş mukavelesi sürecinin her anını sizlerle paylaşarak sizlerin de keyifli olduğu bir halde bugün bitirdik.” sözlerini kullandı.

Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube Lideri Kenan Yılmaz da KARDEMİR, KARÇEL ve KARDÖKMAK’ta çalışan Özçelik-İş Sendikasına üye personellerin bu yıl kömür fiyatının 2950 liradan 10 bin 34 liraya çıktığını aktardı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.