Kalkınma ajansları kontrol mevzuatı güncellendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Kalkınma Ajansları Kontrol Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, 3 Ağustos 2009 tarihli birebir isimli mevzuat yürürlükten kaldırılırken, ajansların mali idare yeterliliği ile kontrollerine ait kararlar düzenlendi.

Buna nazaran, ajansların takviyeleri için kaynak kullanımı ve bu maksatla Bakanlık bütçesinden transfer ödeneğinin kullandırılması, fakat mali idare yeterliklerinin uygun bulunması halinde gerçekleşebilecek.

Bakanlık, mali idare yeterlilik kontrollerinde kullanılmak üzere kriter seti oluşturacak. Kontrollerde kurumsal kapasite ve organizasyonel yapı, bilgi akış ve raporlama sistemi, iç denetim ve risk değerlendirmesi yapabilme kapasitesi, kontrat yapabilme ve ödeme süreçleri, bilgi teknolojileri kullanımı ve muhasebe sisteminin faal kullanımı üzere kriterler temel alınacak.

Ajansın mali idare yeterliği, “Yeterlik Komisyonu“nun yaptığı puanlama doğrultusunda belirlenecek. Kontrol sonucunun başarılı olarak belirlendiği durumda, ajansın mali idare yeterliği Bakanlıkça yenilenecek. İlgili ajans, kontrol raporunda tespit edilen bulgular hakkında düzeltici tedbirleri alarak ilerlemeler hakkında üçer aylık periyotlar halinde bilgilendirmede bulunacak. Kontrol raporunda tespit edilen bulguların gereği 1 yıl içinde yerine getirilecek.

DENETİMDE BAŞARISIZ BULUNANLARIN KAYNAK KULLANIMI ASKIYA ALINACAK

Denetim sonucunun beklenenin altında olarak belirlenmesi halinde düzeltici süreçlerin yapılabilmesi için ajansa en fazla 6 ay müddet verilecek. Kontrol sonucunda başarısız bulunan ajansın kaynak kullanımı, bir sonraki kontrolde başarılı bulunup mali idare yeterliğinin verilmesine kadar Bakanlık tarafından en geç 1 ay içinde askıya alınacak.

Kaynak kullanımı askıya alınan ajans, rastgele bir proje ya da faaliyete ait olarak ve hiçbir dayanak çeşidi bakımından yeni bir taahhüt altına giremeyecek. Ajansın tekrar kaynak kullanabilmesi için 6 ay sonra yapılacak mali idare yeterlik kontrolünde başarılı bulunması gerekecek.

Düzeltici tedbirlerini alarak bulguların gereğini yerine getirmiş olan ajanslar, Yeterlik Komitesince tespit edilen eksikliklerle ilgili düzenlemeleri yaparak 6 aydan evvel kontrol gerçekleştirilmesi için Bakanlığa başvurabilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.