İzmir’de bayanlardan ‘yoga yasağı’ protestosu

İzmir Alsancak’taki Gündoğdu Meydanı’nda bir ortaya gelen Mor Dayanışma ve Yerleşke Cadıları üyesi bayanlar, “Yasaklara, Baskılara Karşı Artık Bir Adım Daha Atma Zamanı” sloganıyla yoga yaptı. 

Eskişehir’de parkta yoga yapan bayanların “CİMER’e şikâyet var” denilerek engellenmesini protesto eden İzmirli bayanlar, renkli imgeler oluşturdu.

İzmirli bayanların, Gündoğdu Meydanı’ndaki yogalı yoga yasağı protestosunu etraftaki yurttaşlar da ilgiyle izledi.

“GEREKİRSE YOGAYI DA HAREKET OLARAK KULLANIRIZ…”

ANKA Haber Ajansı’na konuşan yoga yapan bayanlardan Deniz Uslu, şunları söyledi:

“Biz aslında hayatın birçok alanında bu ülkede bayanlar olarak baskılara, eşitsizliklere ve sömürülere maruz bırakılıyoruz. İki gün evvel de Eskişehir’de bir parkta yoga yapmak isteyen bayanlar CİMER’e şikâyet ediliyor ve bayanlar parktan uzaklaştırılıyor. Belediye liderinin açıklaması daha olumlu bir tarafta. Ancak nihayetinde o bayanlar o parktan çıkarılmış oldu. Ve yoga yapan bayanlar için ‘toplum ahlakına terstir ya da kıyafetleri topluma aykırıdır’ üzere telaffuzlar üretildiğini gördük. Bu bir örnek, bunun farkındayız. Biz bugün İzmir’de bu yoga yasağına karşı, bunu protesto etmek emeliyle, gerekirse yogayı da bir hareket olarak kullanırız. Ve bu parkta, bu sokakta her yerde biz bunu yaparız demek istedik. Bundan sonra da bayanlar olarak vücudumuza, emeğimize, hayatımıza yönelik bütün taarruzlara karşı örgütlenmekten, örgütlü gayretten geri durmayacağız. Bir ortada olduğumuz surece anca bu taarruzların karşısında olabileceğimizi ve istediğimiz hayatı kurabileceğimizi inanıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.