İstanbul’daki barajlarda doluluk oranı yüzde 76

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ), kentteki barajların doluluk oranının yüzde 76,26 ölçüldüğünü duyurdu.

İSKİ’den yapılan açıklamaya nazaran, yaz aylarına girilen bugünlerde yağışlı geçen 2022 kışı, kentte bu yaz su sorunu yaşanmayacağını gösteriyor.

Yüzde 90’lar düzeyine kadar yükselen İstanbul’daki barajların doluluk oranı bugün prestijiyle yüzde 76,26 ölçüldü. Geçen yıl bu oran yüzde 74,97, iki yıl evvel ise yüzde 64,97 olmuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, İstanbul’da bu yaz su probleminin yaşanmayacağı belirtti.

Başa, İstanbul’da 365 gün, 24 saat içilebilir ve kesintisiz su sağladıklarını belirterek, “Nüfusumuz birçok ülkeden fazla ve hizmet alanı çok geniş. Yaklaşık 23 bin kilometrelik bir içme suyu çizgisinin işletmesini sağlıyoruz. Sıcak yaz aylarına girilen bugünlerde barajlardaki su rezervimiz geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. 2022 yılının birinci aylarında gelen yağışlar barajlarımızdaki suyu azamî düzeylere çıkarttı. Bu da yaz aylarında su kahrı yaşamayacağımızı gösteriyor” dedi.

29 MAYIS’TA REKOR SU TÜKETİMİ

Başa, İstanbul’da su tüketiminde yeni bir rekor kırıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“İstanbul’da günde ortalama 3 milyon metreküp su tüketiliyor. Bu sayı yaz aylarında doğal olarak artıyor. Fakat şimdi yaz tam olarak başlamadan, 29 Mayıs’ta rekor su tüketimi gerçekleşti. Bir günde 3 milyon 423 bin 970 metreküp su kullanıldı. Lakin kimse tasa etmesin, İstanbul’da bugünün gereksinimlerini karşıladığımız üzere kentin geleceğini de planlıyoruz. İstanbul’da su, kesintisiz ve içilebilir olmaya devam edecek. İstanbul’un suyunu korumak ve yeni su kaynakları oluşturabilmek ismine daima çalışıyoruz. Bizim çalışmalarımızın yanı sıra İstanbullulara da büyük vazifeler düşüyor. İstanbullular iklim değişikliğini ve buna bağlı yaşanan kuraklığı dikkate almak zorunda. Su sorunumuz olmamasına karşın var olan su rezervini kesinlikle tasarruflu kullanmalıyız. Kolay tasarruf önlemleriyle suyumuzu koruma edebiliriz.”

Öte yandan İstanbul’daki barajların doluluk oranları şu halde sıralandı:

“Kazandere 98,1, Pabuçdere 95,24, İstrancalar 94,25, Büyükçekmece 85,61, Darlık 85,28, Elmalı 77,35, Terkos 73,17, Ömerli 69,53, Sazlıdere 62,75, Alibey 56,01.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.