İspanya’da ekonomik krize karşı 9 milyar euroluk paket

Tüm dünya koronavirüs salınından çıkıp, Rusya-Ukrayna savaşının ezici tesiri ile boğuşmaya çalışırken ekonomileri fayda aldı.

İspanya’da sol koalisyon hükümeti yüksek enflasyon ve ekonomik krize karşı bilhassa fakir kısmı korumak için 9 milyar euroluk yardım paketi açıkladı.

Düşük gelirlilere gelir, maaşlara artırım için kullanılacak

Meclis onayı gereken yardım paketi kapsamında, akaryakıt indiriminin devamı, düşük gelirliler için aylık 200 euroluk yardım, primsiz emekliler ve dul maaşlarında yüzde 15’lik artış, toplu ulaşım araçlarında yüzde 50’ye varan indirim ve elektrikte KDV oranının yüzde 10’dan yüzde 5’e indirilmesi öngörülüyor. Ulaşımdaki indirimlerin 1 Eylül’de yürürlüğe gireceği belirtildi.

İlk yardım paketi haziran sonunda sona erecek

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ülke ekonomisindeki olumsuz tesirlerinden ötürü mart-haziran devrini kapsayan birinci tedbir paketinin müddetinin 30 Haziran’da sona erecek olması ve güç ile besin başta olmak üzere fiyat artışlarının her kesimde devam etmesi İspanya hükümetini bir defa daha tedbir almaya zorladı.

Bakanlar Şurası’nın harikulâde toplantısından sonra basına açıklama yapan Başbakan Pedro Sanchez, 31 Aralık’a kadar geçerli olacak yeni yardım paketinin meclisten geçmesi için tüm siyasi partilerin takviyesini beklediklerini söyledi.

Hedef enflasyonu düşürmek

Toplamda 9 milyar euronun üzerinde bir tedbir paketi öngördüklerini aktaran Sanchez, son olarak mayıs ayında yüzde 8,7’ye çıkan enflasyon oranını yüzde 3,5’te tutmayı hedeflediklerini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.