İnönü Evi’nde Lozan Antlaşması’nın 99. yıl dönümü aktifliği

Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği, İnönü Vakfı, Adalar Belediyesi ve Şişli Belediyesi iş birliğinde Heybeliada İsmet İnönü Meskeni Müzesi’nde “Lozan Barış Konferansı ve Antlaşması 99. Yıl” aktifliği düzenlendi.

ÇYDD Genel Lideri Prof. Dr. Ayşe Yüksel, İnönü Vakfı Lideri Özden Toker ve Adalar Belediye Lideri Fazilet Gül’ün iştirakiyle gerçekleşen aktifliğin sunuculuğunu, ÇYDD Genel Merkez İdare Konseyi Üyesi Garip Başakçi üstlendi.

“LOZAN TÜRK ULUSUNUN KIRILAMAZ UĞRAŞININ VE ONURLU DURUŞUNUN MÜKÂFATIDIR”

Prof. Dr. Ayşe Yüksel yaptığı açış konuşmasında, Lozan Barış Antlaşması’nın çağdaş, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti egemenliğinin ve bağımsızlığının dokümanı olduğunu, “Tam Bağımsız Türkiye”nin dünyaya bu antlaşma ile ilan edildiğini vurguladı. Prof. Dr. Yüksel, “Bugün, sizlerle birlikte Lozan Barış Antlaşması’nın 99. yılını coşkuyla kutlamanın memnunluğunu yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın akabinde tam bağımsız Türkiye’yi dünyaya ilan eden Lozan Barış Antlaşması, son nefesine kadar vatanı için direnen Türk ulusunun kırılamaz uğraşının ve onurlu duruşunun mükâfatıdır.” dedi.

“HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Lozan Barış Antlaşması’nın 99. yıl dönümünde Büyük Atatürk ve İsmet İnönü’yü bir sefer daha hürmetle anan Prof. Dr. Yüksel, son vakitlerde hem global hem de bölgesel alanda yaşanan gerginlik ve çatışmalara dikkat çekerek “Lozan Barış Antlaşması’nın ve Montrö Boğazlar Mukavelesi’nin kazanımlarına her zamankinden daha çok sahip çıkmamız gerekiyor. ÇYDD olarak laik, demokratik, hukukun üstünlüğüne dayalı, tam bağımsız ve çağdaş bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz.” formunda konuştu.

Prof. Dr. Ayşe Yüksel Yüksel ile birlikte  İnönü Vakfı Lideri Özden Toker ve Adalar Belediye Lideri Fazilet Gül ve ÇYDD Mezunu Emine Gökşen Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti için ehemmiyetine dikkat çeken açış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Ada sakinlerinin de ağır iştirak gösterdiği aktiflikte konuşmacı olarak Emekli Büyükelçi ve Siyasetçi Onur Öymen yer aldı. “Çöken İmparatorluktan Çağdaş Cumhuriyet’e Giden Yolda Lozan Zaferi” bahisli konuşmasını yapan Öymen, neredeyse bir asırlık Lozan Antlaşması ile dünya sahnesine çıkan Türkiye’yi ve yeni Türkiye ile Cumhuriyet kazanımlarının neleri değiştirdiğini anlattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.