İhalelerde de ittifak kuruldu

MHP’li Silivri Belediyesi’nin zemin iyileştirme ihalesini, AKP’li Nurettin Kılıç’ın ortağı olduğu Kılıç İnşaat firması aldı. Aynı firma geçtiğimiz şubat ayında da Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan 154 milyon TL’lik ihale almıştı.

Silivri Belediyesi’nin, üzerinde çeşitli kamu binaları bulunan 5398 ada 18 parselin zemin iyileştirme ve iksa yapısı için açtığı ihalenin sonucu belli oldu. Üç firmanın geçerli teklif verdiği ihaleyi, merkezi Keşan’da bulunan Kılıç İnşaat Taahhüt San. ve Tic. A.Ş., 26 milyon 784 bin 382 TL’ye aldı. Silivri Belediyesi, ihaleyi üstlenen firma ile 25 Mayıs’ta sözleşme imzaladı.

KAMU İHALELERİ BİRBİRİNİ KOVALAMIŞ

Yapılan incelemede, Kılıç İnşaat firmasının bir çok kamu kurumundan son 3 yılda çeşitli ihaleler aldığı görülüyor. Firma, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan, sözleşmesini 1 Şubat 2023 tarihinde imzaladığı ikmal inşaatı ihalesini 154 milyon 553 bin TL’ye aldı. Aynı firma geçen yıl İstanbul Valiliği’nden, 93 milyon 853 bin TL’ye okul inşaatı ihalesi almıştı.

İstanbul Valiliği’nden 2021 yılında, Ambarlı’daki toprak kaymasını önleme ihalesini, “Pazarlık” usulüne göre 14 milyon 722 bin TL’ye alan firma, aynı yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği, Huzurevi Binası Yapımı ihalesini de 52 milyon 253 bin TL’ye üstlenmişti.

KILIÇ İNŞAAT FİRMASI KİMİN

Kılıç İnşaat firması İstanbul’da kurulmuş olmasına karşın daha sonra merkezini Keşan’a taşıdı. Firmanın ortaklarından Nurettin Kılıç geçmiş dönemde, AKP Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ve Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcılığı yapmıştı. Nurettin Kılıç, Kılıç ailesine ait olan Kılıç İnşaat firmasının yanı sıra aynı aileye ait Yıldız Kiremit ve Tuğla firmasının da yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor.

Aslen Rizeli olan Nurettin Kılıç’ın eşi Sema Sevinç Kılıç da halen, AKP’den Keşan Belediyesi Meclis üyesi. Belediye Başkanvekilliği de yapan Sema Kılıç, eşinin şirketlerinde de denetim kurulu üyesi olarak bulunuyor. Sema Kılıç aynı zamanda AKP Keşan Kadın Kolları Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığı da yapıyor.

İşte o görseller:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*