Hollanda: Memleketler arası Ceza Mahkemesi’ne sızan Rus subayı yakalandı

Hollanda Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi (AIVD), Memleketler arası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) sızan Rus casusunun tutuklandığını duyurdu.

Olay, nisan ayında meydana geldi.

AIVD’den Hollanda medyasına yapılan açıklamaya nazaran, GRU mensubu 36 yaşındaki Rus subay Sergey Vladimirovich Cherkasov, geçersiz bir Brezilya kimliğiyle ICC’ye staj müracaatında bulundu.

“Viktor Muller Ferreira” ismini kullanan Rus subay, milletlerarası mahkemede stajyer olarak çalışmaya başladı.

BBCTürkçe’deki Farklı milletlerarası saklı servislerin iş birliği sonucu gerçek kimliği ortaya çıkarılan Cherkasov, Nisan ayında Hollanda’nın başşehri Amsterdam’daki Schipol Havalimanı’nda tutuklandı.

Brezilya’ya iade edilen ve tutukluluğu süren Rus subay hakkında bir ceza davası açıldı. Hollandalı yetkili, soruşturmayı etkilememesi için olayın artık açıklandığını bildirdi.

Uluslararası mahkeme, şu anda Rusya’nın Ukrayna’da işlediği mümkün savaş hatalarını araştırıyor.

AIVD Genel Müdürü Erik Akerboom, bu çapta bir istihbarat subayının tutuklanmasının ender görülen bir durum olduğunu söyledi.

Rus subayın milletlerarası mahkemede çalışmaya başarmasının tehdit edici bir durum olduğunu söyleyen Akerboom’a nazaran, Cherkasov, GRU için çok kıymetli olan bilgilere ve bireylere erişim kazanmış; mahkemedeki birkaç ceza davasını da etkilemiş olabilir.

Rus Askeri İstihbaratı’nın Cherkasov’un gerçek kimliği gizlemek için yıllarını harcadığını söyleyen Hollandalı yetkili, “Bu çok büyük bir gayret. Saf değiliz ve onun kalibresinde diğer insanların da ortalıkta dolaştığını varsayıyoruz. Bunun olduğunu hepimiz biliyoruz, lakin bunu ortaya çıkarılması nadiren görülüyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.