Güneydoğu’dan temmuzda rekor ihracat

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), tarihinin en yüksek temmuz ayı ihracatına ulaştı.

Geçtiğimiz yılın temmuz ayına nazaran ihracatını yüzde 3,7 oranında arttıran GAİB Tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi hususlar ile ağaç ve orman eserleri yüklü gönderimlerle 871 milyon 610 bin dolarlık rekor ihracat gerçekleştirdi.

Bölgenin ihracatı, bir evvelki yılın temmuz ayına nazaran yüzde 3,7 oranında artarak 871 milyon 610 bin dolara ulaştı.

Güneydoğu’nun ihracatında lokomotif kent Gaziantep oldu

İHA’nın haberine nazaran, bu ölçüyle birlikte GAİB, tarihinin en yüksek temmuz ayı ihracat kıymetini görürken Güneydoğu’nun lokomotif kenti Gaziantep’te geçen ay 711 milyon 724 bin Dolarlık ihracat kayda alındı.

2022 yılı temmuz ayı ihracat datalarını pahalandıran GAİB Koordinatör Lideri Ahmet Fikret Kileci, “İhracatçımızın uğraşı takdir edilesi bir tablo sunmaktadır. Bu özverili çalışmalarından ötürü bölge ve ülke iktisadına katkı sunan tüm ihracatçılarımızın muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum.” dedi.

“Temmuz ayında 75 firma birinci ihracatını gerçekleştirdi”

2022 yılı ocak-temmuz periyodu ihracat sayılarını da paylaşan Kileci, “2022 yılının ocak-temmuz periyodunda bölgemiz, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 9,1’lik artışla 6 milyar 875 milyon 375 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Birebir periyotta Gaziantep de 5 milyar 880 milyon 451 bin dolarlık ihracatıyla bir evvelki yıla nazaran yüzde 6,2 oranında artış kaydetti.” sözlerini kullandı.

“Bölgemiz açısından gurur duyuyoruz”

Ahmet Fikret Kileci, “Bölgemiz, temmuz ayı boyunca 2 bin 287 firmayla ihracat gerçekleştirirken, Gaziantep’ten ihracat yapan firma sayısı ise bin 620 olarak hesaplandı. Bu sayılarla ihracatçı sayısı bakımından hem Gaziantep hem de Bölgemiz için tarihimizin en yüksek temmuz ayı bedeline ulaşmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ayrıyeten geçtiğimiz ay 75 firmamız birinci kere ihracat gerçekleştirerek her geçen gün sayımızı artırma amacımıza dahil oldular. Gaziantep başta olmak üzere Bölgemizdeki birçok firmanın ihracata adım atması büyük bir memnunluk. İlhamını güneşten, topraktan ve kadim tarihimizden alan Gaziantep ve Bölgemiz ihracatçılarını gönülden kutluyorum.” diye ekledi.

En çok ihracat yapılan ülkeler: Irak, ABD, Suriye

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında en büyük hisseye sahip ülkeler ortasında Ortadoğu ülkeleri yüzde 39,6 hisseyle birinci sırada yer alırken, AB ülkeleri yüzde 17,4 hisseyle ikinci ve Afrika ülkeleri ise yüzde 16 hisseyle üçüncü sırada bulunuyor.

2022’in ocak-temmuz ayları ortasında toplam 192 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan Kileci, “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Cibuti, İsrail ve Libya; Bölgemiz ihracatında birinci sıralarda yer alan ülkelerdir.” dedi.

İllere nazaran ihracat rakamları

2022 yılı temmuz ayında GAİB’in yetki alanında yer alan başka vilayetlerin ihracat sayılarını da kamuoyuyla paylaşan Kileci, Kahramanmaraş’ın 95 milyon 920 bin dolar, Mardin’in 88 milyon 474 bin dolar, Diyarbakır’ın 32 milyon 658 bin dolar, Malatya’nın 24 milyon 224 bin dolar, Şanlıurfa’nın 20 milyon 261 bin dolar, Kilis’in 7 milyon 943 bin dolar ve Adıyaman’ın 7 milyon 764 bin dolar pahasında ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.