Gaziantep’te Türk-Arap İş Doruğu düzenlenecek

Memleketler arası İş Formu’nun (IBF) 2. Türk-Arap İş Tepesi kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinden Türk ve Arap iş adamları başta olmak üzere binin üzerinde yatırımcı 11 Haziran’da Gaziantep’e gelecek.

Dünyanın dört bir tarafından Türk ve Arap iş insanlarının Orta Doğu’nun sanayi üssü Gaziantep’te buluşacağı 11 Haziran’daki aktifliğin basın tanıtım toplantısında, bu buluşmanın gerek Gaziantep ve gerek bölgedeki yatırımlar açısından kıymetli olduğuna vurgu yapıldı.

Binin üzerinde endüstrici ve iş beşerinin katılacağı milletlerarası toplantıya, Ticaret Bakanı Mehmet Muş başta olmak üzere bölgedeki ülkelerin bakan ve üst seviyede iş dünyası temsilcilerinin katılacağı açıklandı.

BİNİN ÜZERİNDE İŞ İNSANI KATILACAK

Toplantıda konuşan IBF Lideri Erol Fayda, hem Gaziantep’te yatırım yapmak isteyen iş beşerlerine rehber olmak, hem de bölgesel ticaretin gelişmesine katkı sağlamak için binin üzerinde iş beşerinin geleceğini belirterek şunları söyledi:

“Gaziantep barındırdığı imkânlar ile tarım, besin, sıhhat, turizm, inşaat ve farklı birçok alanda yatırım potansiyeline sahip, daima gelişmekte olan bir kent. Tıpkı vakitte rekabet gücüyle öne çıkmış bir marka kent. Bu çerçevede Dünya Bankası tarafından dünyanın en rekabetçi 7 kentinden biri. Bölgede 20’den fazla ülkeden yatırımcı ve iş insanı ile 360 derece bir iktisadi bağlantı inşa ediyoruz.”

IRAK DEĞERLİ YATIRIM KAPISI OLACAK

Toplantıya bilhassa Irak’ın iştirakinin epey kıymetli olduğunu belirten Fayda, “Irak, tarihinin en büyük bütçesini hazırladı. 150 milyar dolar. Münasebetiyle yaptığımız görüşmelerde Irak, Türkiye’den farklı birçok alanda alım yapmak istediğini belirtti. Irak’ın dört bir yanından 200’ü aşkın iş insanı bu tepede olacak. Tıpkı vakitte Bağdat ve Gaziantep uçuşlarının direkt başlaması için de teşebbüslerimiz var. Azerbaycan, başka Türk cumhuriyetleri, Almanya ve Avrupa’dan iştirakçiler var” diye konuştu.

GAZİANTEP BÖLGENİN ÜRETİM MERKEZİ

Gaziantep’in üretim alanındaki potansiyeline dikkat çeken Gaziantep Valisi Davut Gül ise, “Gaziantep, bölgenin en büyük sanayi çalışma alanları ile üretim alanında rekabet üstünlüğüne sahip merkez pozisyonunda bir kent. 11 Haziran’da Gaziantep tarihi günlerinden birini yaşayacak. Gaziantep, bölgenin en büyük sanayi çalışma alanları ile üretim alanında rekabet üstünlüğüne sahip merkez pozisyonunda bir kent. İstanbul’dan sonra en büyük ikinci üretim gücüne sahip bir kentten kelam ediyoruz. Burada üretilen eserlerle dünyanın her yerinde rekabet edebilirsiniz. Bu tertip ile hem iç ticaret, hem de dış ticaret desteklenecek. 5 milyar dolarlık bir öngörümüz var.” dedi.

TEPE GAZİANTEP’İN POTANSİYELİNİ DESTEKLEYECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin de Gaziantep’in büyük bir potansiyel barındırdığını vurgulayarak, 2. Türk-Arap İş Tepesi ile bu potansiyelin destekleneceğini belirtti. Şahin konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Dünyanın yedinci rekabetçi kentindeyiz. Kalkınma öncelikle yerelde başlıyor. Bu alanda en uygun çalışan kentiz. Lojistik alanda Gaziray başta olmak üzere birçok proje kentin bedeline paha katacak ve ticaret potansiyelini artıracak. 2. Türk-Arap İş Doruğu de Gaziantep’in bu potansiyelini destekleyecek.”

20 ÜLKEDEN HEYET GELECEK

Düzenlenecek tertip ile iştirakçilerin Gaziantep ve bölge pazarı hakkında daha fazla bilgi sahibi olması ve bölgesel fırsatların ön plana çıkarılması hedeflenirken, 20 ülkeden gelecek alım heyetlerinin temaslarda bulunacağı vurgulandı. Bu hedefle başta, Irak, Suriye, Mısır, Ürdün, Yemen, Filistin, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Tunus, Cezayir, Libya, Moritanya, Fas, Pakistan, Somali, Azerbaycan ve KKTC olmak üzere, Avrupa’nın farklı bölgelerinden birçok yatırımcı ve alım heyeti Gaziantep’te temaslarda bulunacak.

Programda ayrıyeten Irak başta olmak üzere birçok ülkeden bakan seviyesinde iştirak ve farklı birçok kesimi kapsamında görüşmelerde bulunulacak.

Toplantıya, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, MÜSİAD Kurucu Lideri ve IBF Lideri Erol Fayda, MÜSİAD Gaziantep Şube Lideri Fatih Muhaddis Fedaioğlu, MÜSİAD Genel Lider Yardımcısı Davut Altunbaş, Şehitkâmil Belediye Lideri Rıdvan Fadıloğlu ve Şahinbey Belediye Lideri Mehmet Tahmazoğlu ile çok sayıda Türk ve yabancı gazeteci katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.