Evvel Halkbank akabinde İş bankası: Borsa düşerken bankalarda pay toplama telaşı

Borsadaki bahar havası yerini kara kışa bıraktı. Borsa paylarındaki sert yükselişlerin akabinde gelen çöküş, bilhassa çok sayıda küçük yatırımcısının parasının batmasına neden oldu. Milyarlık teminat açıklarını kapatamayan birtakım spekülatörlerin iflasın eşiğine geldiği öne sürülürken, onların süreç yaptığı aracı kurumların da tehlikeye düştüğü belirtiliyor.

Yaşanan düşüş sonrası Türkiye’nin en büyük bankalarından olan İş Bankası ve Halkbank pay geri alım operasyonu düzenledi. Halkbank, dün fiyatı evvel yüzde 200 yükselen, sonra yüzde 50 düşen paylarını desteklemek için borsada alım yaptı. Bankadan yapılan açıklamaya nazaran 8,06-8,58 TL fiyat aralığında 8,85 milyon lotluk pay geri alımı gerçekleştirildi. Banka buna 38 milyon lira harcadı.

BANKACILIK PAYLARI YÜZDE 30 KIYMET KAYBETTİ

Halkbank’ın akabinde İş Bankası Munzam Vakfı da dün 5 milyon lira nominal meblağda İş Bankası payı aldığını duyurdu. Bu sabah KAP’ta yayımlanan açıklamada, alım sonrası İş Bankası sermayesindeki oranın yüzde 37,262’den yüzde 37,312’ye çıktığı belirtildi. Bankacılık payları süratli yükselişin akabinde son bir haftada çok sert düşerken, İş Bankası payları son bir haftada dünkü kapanışa nazaran yüzde 34 düştü.

Bankacılık paylarının takviyesiyle bir buçuk aylık yükselişten sonra son bir haftada banka endeksi yüzde 30’un üzerinde paha kaybetti.

HAZİNE BAKANI NEBATİ SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Öte yandan yükseliş nedeniyle yakın vakitte borsaya övgüler nizam ve “Vatandaşlarımızın nereye kanalize olacağı çok açık” diyerek, küçük yatırımcıları Borsa İstanbul’a yönlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise son bir kaç gündür sessizliğini koruyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.