Economist: Vladimir Putin, nükleer tertibi bozdu

Moskova’dan yapılan açıklamalarda, Ukrayna’ya dayanak veren Batılı ülkeler uyarılmış, “nükleer çatışmanın hafife alınmaması” gerektiği tarafında iletiler gönderilmişti.

İngiltere merkezli The Economist mecmuası, “Yeni bir nükleer çağ” başlıklı tahlilinde, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, nükleer bombayı kullanmakla tehdit ederek nükleer tertibi bozduğunu belirtti.

“Nükleer sistemi altüst etmiş durumda”

100 gün evvel Putin’in, nükleer atak ikazında bulunarak Ukrayna savaşını başlattığı, Ukrayna’ya “boyun eğdirme kelamı vererek”, savaşa müdahil olan ülkelerin sonuçlara katlanacağı formunda uyardığı kaydedildi.

Yazıda, “Putin, Ukrayna’da (nükleer) bombayı hiç kullanmasa bile nükleer nizamı altüst etmiş durumda. Tehditlerinden sonra NATO, vermeye hazır olduğu dayanağı sınırladı.

“Savaşın yıkıcı mirası bu olmamalı”

Nükleer silaha sahip öbür devletler, Putin’in taktiklerini taklit ederek kazanabileceklerine inanacaklar. Şayet o denli olursa, bir yerlerde birileri muhakkak nükleer tehdidini gerçeğe dönüştürür. Bu savaşın yıkıcı mirası bu olmamalı.” denildi.

“Nükleer tehlike büyüyor”

Nükleer tehlikenin Ukrayna savaşından evvel de büyüdüğü tabir edilerek, Kuzey Kore’nin onlarca savaş başlığının bulunduğu ve Birleşmiş Milletler’in, İran’ın birinci bombası için gereğince zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğunu söylediği notları paylaşıldı.

Rusya ve ABD için 2026 ayrıntısı

Yeni Stratejik Silahları Azaltma Mutabakatı’nın (New START), Rusya ve ABD’nin kıtalararası balistik füzelerini 2026 yılına kadar sınırlayacağı, lakin bunun nükleer torpido üzere silahları kapsamadığına dikkat çekildi.

Tıpkı yazıda, “Pakistan cephaneliğini süratle artırıyor. Çin nükleer güçlerini modernize ediyor ve Pentagon’a nazaran onları genişletiyor.” halinde bilgilere yer verildi.

“Putin taktiklerinin işe yaradığına inanırsa…”

Tüm bu gelişmelerin, nükleer silahların kullanımını kısıtlayan ahlaki yansıyı zayıflattığı aktarıldı ve şöyle denildi:

“Ukrayna’yı nükleer hücumdan korumak değerli, lakin kâfi değil. Dünya, Putin’in bugünkü saldırganlığından da yararlı çıkmamasını sağlamalı. (Putin) bir defa daha taktiklerinin işe yaradığına inanırsa, gelecekte daha fazla nükleer tehditte bulunur.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.