Diyabet hastalarının insülin kullanımı: ‘Ömür uzunluğu kullanılacak diye bir durum yok’

Dahiliye Uzmanı Dr. Ahmet Tunç, insülin ve şeker hastalığı hakkında değerli bilgiler verdi.

Uzm. Dr. Ahmet Tunç, “İnsülin tedavi manasında insanın fizyolojik olarak pankreastan salgılanan kan şekerini ayarlamaya yarayan bedendeki kan şekerinin kullanılmasını sağlayan bir hormondur. Diyabet hastaları genelde hastaneye denetimsiz bir halde kan şekerinin üç aylık yüksekliği ile başvurabilirler. Bu hastalar birden çok oral antidiyabetik kullanma sürecini geçtikten sonra kan şekerleri regüle olmadığı vakit hastanın bazen diyabete bağlı komplikasyonları başladığı vakit insülin tedavisine başlanabilmektedir. Bu süreç hastaya nazaran daha erken de olabilmekte yahut daha geç de olabilmektedir. Zira hastalar insülin kullanmaktan çok korkmaktadırlar. Hastaların bu dehşetler bazen çok gereksiz, bazen de etrafında kullanılan insüline bağlı komplikasyonları görmelerinden kaynaklanmaktadır” diye konuştu.

İnsülin kullanmaya başlama durumu hakkında bilgi veren Dr. Tunç, şöyle devam etti:

“Kan şekeri oralanti diyabetik yani ağızdan kullanılan şeker ilaçları ile gereğince regüle olmadığı vakit insüline başlanılması gerekmektedir. Bunun bir yaşı yahut vakti yoktur. Büsbütün şekerin ne kadar denetim edilebilirliğine bağlı olarak değişmektedir. İnsülin kullanmak hastalarda etrafındakilerden farklı bir ömür moduna geçmesini gerektirir. Zira, herkes kahvaltısını yaparken diyabet hastası birinci evvel insülini yapmaktadır. Etrafındaki bireyler akşam yemeğini yerken diyabet hastası yeniden birinci evvel insülini yapması gerekmektedir. Bu sebeplerden ötürü kişi kendini farklı hissetmeye başlamaktadır. İnsülin bir enjeksiyon olduğu için kimi hastalarda iğne korkusu olabilmekte, birtakım hastalarda bu dehşet ve acı insülini büsbütün reddetmeye kadar gelebilmektedir.”

“ÖMÜR UZUNLUĞU KULLANILACAK DİYE BİR DURUM YOK”

“İnsüline başlandığı vakit ömür uzunluğu kullanılacak diye bir durum bulunmamaktadır” diyen Uzm. Dr. Ahmet Tunç, “İnsülin birçok vakit pankreası dinlendirmek için 2 ila 6 ay ortası üzere kullanılıp daha sonra tekrardan ağızdan kullanılan ilaçlara geçiş yapılabilen bir hormondur. İnsülini bırakıp ağızdan ilaç kullanımı hastadan hastaya değişmekte, lakin bütün hastalarda bu potansiyel bulunmaktadır. İnsülini tekrardan bırakma talihi her vakit bulunmaktadır” diyerek kelamlarına son verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.