Çin, uzaya güneş gücü santrali kuruyor

Çin, uzayda güneş gücü ile çalışan birinci istasyonu kurmak için çalışmalara birinci olarak 2019’da başladı. Güneş gücü ile güç üretecek bu yeni istasyon, dünyanın güç ıstırabını da büyük ölçüde çözebilir.

Uzayda kurulacak ve güneş gücü ile çalışacak bu istasyon, daima olarak güç üretecek. Üretilen bu güç ise Dünya’da kullanılabilecek.

Çin, çalışmalara sürat verdi

Çin, Dünya’nın yörüngesinde dönecek güneş gücü santralinin fırlatılması çalışmalarını hızlandırdı ve 2028 yılında birinci fırlatmaları yapmak istiyor.

Bu tarihte, gezegenimizden 400 kilometre uzaklıkta, yörüngede dönen bir deneme uydusu konsepti test edilecek.

Uydunun güneş gücünü mikrodalgalara yahut lazerlere çevirdikten sonra bu enerjiyi Dünya üzerindeki sabit pozisyonlara göndermesi planlanıyor.

İlk testte yalnızca 10 kilowatt güce erişilecek, lakin teknolojinin kıymetli ölçüde gelişebileceği biliniyor.

İlk aracın montajı uzaya gönderilmeden evvel Dünya’da yapılacak, ama gelecekteki araçların montajı büsbütün atmosfer dışında gerçekleşecek.

Yüksek güç transferine sahip tam ölçekli güneş pili dizisinin 2035 prestijiyle tamamlanması bekleniyor. Bu aygıt, 36 bin kilometrelik aradan güç gönderebilme kabiliyetine sahip olacak.

Üretim planlandığı üzere gittiği takdirde, 10 ila 20 kilovolt ortasında voltaja ve iki gigawatt güce sahip daha karmaşık bir güneş pili dizisi 2050 yılı prestijiyle kurulmuş olacak. Bu ölçü, Dünya’daki bir nükleer santralle yaklaşık olarak birebir.

İtasyonun ürettiği güç ile elektrikli arabalar, dünyanın rastgele bir yerinde istenildiği vakit şarj edilebilecek.

Şu anda dünya üzerinde bulunan güneş gücü kullanan çiftliklerden 6 kat daha fazla güç üretebilecek istasyon, vakitten da tasarruf sağlayacak.

Bilim beşerlerine nazaran, bu yüksek güç üretecek santral, devasa boyutlarda olacağından uzaya fırlatılması epey sıkıntı olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.