CHP’li Şahin: 3. güne kadar yaprak kıpırdamadı, Hatay’a kefen bile vermediniz

CHP, TBMM Genel Kurulu’nda “cinsiyet perspektifinde afetlerde kadınların sorunları”yla ilgili araştırma önergesinin gündemin önüne alınarak önceki gün görüşülmesine ilişkin grup önerisi verdi.

AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedilen öneri üzerine söz alan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in Genel Kurul’da yaptığı konuşma gündem oldu.

Üç büyük depreme İskenderun’daki evinde yakalandığını belirten Şahin, askerin alana geç çıkarıldığını söylediği anlarda AK Parti ve MHP sıralarından yükselen itirazlara isyan etti.

“İlk depremde evimin sağındaki ve solundaki o ünlü Eda Apartmanı ve Sahil Apartmanı çöktü. Sabahın ilk ışıklarında ailelerinden önce deprem enkazında ben vardım. Evi çöktü kız kardeşimin, yeğenimi kaybettim. İkinci günün akşamına kadar hiç kimse gelmedi” diyen Suzan Şahin’in konuşması özetle şöyle:

YAPRAK KIPIRDAMADI: 35 arama kurtarma ekibi gecenin 23.00’ünde, orada bekledim, geldi ama elinde alet edevat yoktu. Makas, hilti, ışık neden yok diye sorduk ‘Havaalanında aldılar’ dedi, ‘Niye’ dedim, arkadan yollayacaklarmış. Yahu, ben uzman değilim ama aklım almıyor. Arama kurtarma ekibinin alet edevatı neden sonra gelir, ne yapacak orada? Üçüncü gününe kadar yaprak kıpıldamadı, bütün herkesin seslerini duyduk, ‘Can kurtarın’ diye bağırdılar. Hani, böyle deprem sahnelerinde görürüz, göçüklere çıkar arama kurtarma ekipleri ‘Beni duyan var mı’ diye bağırır ya, göçük altındakiler bağırdı ‘Beni duyan yok mu?’ diye. Yoktu.

HANİ UZAYA GİDİYORDUK, HANİ AVRUPA BİZİ KISKANIYORDU, NEREDEYDİNİZ?: Hatay… 10 ilin toplamından daha fazla can verdik. Buradan arkadaşım sayıyor ‘Falan yere şu kadar kurtarma, falan yere…’ İskenderun’u saydın mı? İskenderun’a gelmedi. 400 göçük, 2 bin apartman yıkıldı. 35 kişi arama kurtarma ekibine soruyorum ‘Nasıl çalışmalısın’, ‘Biz ekip çalışırız’ diyor. 77, 100 olsun; 100 göçüğe gittiniz, 300’ünde kimse yok. Sekiz gün gelmedi, birçok göçüğe uğramadılar. Sebep? Hani biz uzaya gidiyorduk, hani Avrupa bizi kıskanıyordu, hani. Neredeydiniz? ‘AFAD neredeydi, Kızılay neredeydi, asker neredeydi’ deyince kızıyorsunuz. Ben askerime canımı veririm, asker benim kırmızı çizgim ama o askeri oraya yığmayan iradeye söylüyorum” diye konuştu.

UTANMADINIZ, TEDBİR ALMADINIZ, ANLAMADINIZ, DİNLEYECEKSİNİZ: (AK Parti ve MMHP sıralarından sesler yükselince) Bugüne kadar utanmadınız, tedbir almadınız, anlamadınız. Dinleyeceksiniz.

Hatay’a zamanında gelmediniz, Hatay’ı ölüme terk ettiniz, Hatay’a kefen bile vermediniz, 40’lı 40’lı kıyafetleriyle battaniyelere, bazıları da sarılı olmayan bacaklarıyla gömüldüler, bazıları gömülemedi bile, uzun günler sıra beklediler. Hataylılara ilk gün bir bardak su dahi vermediniz; insanları enkaz altında, yakınları enkaz altında, başlarında kederleriyle bıraktınız; ailemiz, yakınlarımız, sevdiklerimiz gitti. Siz gönüllü gelenlere AFAD yeleği giydirdiniz, siz gönüllü gelenlere asker kıyafeti giydirdiniz. Onları korumak mıydı maksadınız, acziyetinizi kapatmak mı? (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*