Çaya gelen yüzde 43 artırıma sevinenler de oldu

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) İdare Heyeti Lider Yardımcısı ve Çay Komitesi Üyesi Yavuz Selim Çakıroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yaş çay alım fiyatlarına ait, “Üretici açısından bakıldığında elbette gönül bundan daha fazlası olsun isterdi lakin, kesimin gerçekleri içinde verilebilecek en âlâ fiyat tespit edilmiştir.” tabirlerini kullandı.

Çakıroğlu, yazılı açıklamasında, geçen yıla nazaran desteklemeyle birlikte toplamda 7 lira olarak açıklanan kilogram başına alım fiyatının maliyet ögeleri ve enflasyon göz önüne getirildiğinde olağan olduğunu belirtti.

“Üretici açısından bakıldığında elbette gönül bundan daha fazlası olsun isterdi fakat, dalın gerçekleri içinde verilebilecek en yeterli fiyat tespit edilmiştir.” değerlendirmesini yapan Çakıroğlu, şunları kaydetti:

“Kuru çayın üretiminde en büyük maliyet ögesi olan yaş çay yaprak fiyatının akabinde sahip olduğu pazar hissesi ile kesimin yönlendirici pozisyonunda olan ÇAYKUR’un, evvelki yılların bilakis kuru çay fiyatlarında da yaklaşık yüzde 43’lük bir artış yapması kamu-özel ayrımına gitmeden tüm dalı sevindirmiştir. Bölümde istikrar evvelki yıllara nazaran daha âlâ olacaktır. Yaş çay yaprağına verilen yüzde 73’lük oran dikkate alındığında, kuru çaya yapılan artırım kâfi görülmeyebilir. Lakin ÇAYKUR’un önümüzdeki haftalarda da gereken piyasa düzenlemelerini yapacağını sanıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.