Çanakkale’de ayakkabılar randevuyla tamir ediliyor

Ayakkabılarını tamir ettirmek isteyen Çanakaleliler, şaşkınlık yaşıyor…

Çanakkale’de bir esnaf unutulmaya yüz tutan meslekler ortasında yer alan ayakkabı tamirinde randevulu sisteme geçti.

Dükkanda ayakkabı koyacak yerinin kalmadığını ve 15 Haziran’a kadar ayakkabı tamiri için sipariş almadığını belirten ayakkabı tamir ustası Mehmet Meblağ, yoğunluğun sebebini ise usta olmadığı için yaşandığını açıkladı.

“İş çok, usta yok”

Mesleğe ayakkabı imalatı ile başlayıp daha sonrasında tamirciliğe geçen 58 yaşındaki ayakkabı tamir ustası Mehmet Meblağ, “Çanakkale’de 9 tane bizim bildiğimiz ayakkabı tamircisi var. Usta olmadığı için insan çok, iş çok. Bu yüzden randevulu sisteme geçtik, zorunda kaldık. Bugün 4. gün ve 30 gün iş almayacağım. Haziran’ın 15’ine kadar iş almıyorum.” sözlerini kullandı.

“Doktor randevusu gibi”

Meblağ, “Dükkânda ayakkabı koyacak yer yok. Müşteriler geliyor, kelam verdiğimi gün işi yetiştiremediğimiz için diyalog yaşıyoruz. Mesela bugün ki işlerin 4 gün evvel bitmesi lazımdı fakat bitmiyor. Müşteriler ile diyalog yaşıyoruz, hekim üzere randevu veriyorsunuz, MR bu kadar randevu vermiyor. İşte MR 20 gün veriyor, siz 30-35 gün veriyorsunuz diyorlar, bu diyalogları yaşıyoruz” dedi.

“5 seneye tamirci kalmayacak”

Ayakkabı tamircisinin çok az kaldığını ve okullarda öğretilmesi gerektiğini belirten Fiyat, “Terzi, marangoz, ayakkabıcılık el emeği göz ışığı işlerde okullarda bu mevzulara yönlenmesi gerekiyor. Bu meslek ölecek, ben 58 yaşındayım en fazla 3-5 sene daha bu işi yapabilirim. 5 sene sonra ben bu işi bıraktığımda bu işi kimse yapmayacak. Çırak yetişmiyor, kalfa yetişmiyor usta yetişmiyor. Okullarda bu tıp işlere kıymet verirlerse, bir yer açarlarsa 5 sene sonra birisi yetişir bizim işimizi devralır yapar ancak 5 sene sonra bu işi yapabilecek kimse kalmayacak” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.