Çamaşır makinenizin yanında her vakit bir kutu kabartma tozu bulundurmanız için 4 neden

Sıklıkla kabartma tozunu mutfağınızda bulundurur musunuz? Bu beyaz toz, pişmiş eserlerin hoş ve büyük olmasını sağlamak için birçok pişirme tanımında kullanılır. Fakat, yemeğinize koyduğunuz şeyleri bir ton paklık misyonu için de kullanabilirsiniz. Çamaşır yıkama rutininizde kabartma tozu kullanımına odaklanıyoruz.

Kabartma tozu nispeten ucuzdur ve bir çok yararı vardır.

1. Kokular

Bakteriler ve ter, giysilerimizde birtakım berbat kokular bırakabilir. Farklı çeşitteki havlu ve bezler de bir müddet sonra kokmaya başlayabilir. Çoklukla, olağan eski çamaşır deterjanınız bu kokulardan kurtulmak için kâfi değildir zira bakterilerle başa çıkmak için kâfi enzim içermez. Neyse ki, yakınlarda kabartma tozumuz var! Çamaşır makinenize yarım bardak kabartma tozu ekleyin. Suyun pH pahasını düzenleyecek ve bu da deterjanın işini yapmasına yardımcı olacaktır. Giysilerinizde bilhassa keskin bir ter yahut duman kokusu var mı? Çamaşır makinesinde yıkamadan evvel ılık su ve bir yahut iki bardak kabartma tozu içeren bir banyoda bekletin.

2. Çamaşır suyu ile birlikte

Çamaşır suyu ile birlikte kabartma tozu kullanırsanız, ağartıcı ekseriyetle çok daha yeterli çalışır ve çok daha azına da gereksiniminiz olur. Her yarım bardak çamaşır suyu için yarım bardak kabartma tozu da kullanın. Çamaşır makinenizin tamburuna kabartma tozu serpin ve akabinde kirli çamaşırları ekleyin. Çamaşır deterjanı bölmesine kabartma tozu koymayın.3. Yumuşatıcı

Suyun sert olduğu bir yerde yaşıyorsanız, çamaşırlarınız ve havlularınız biraz sert ve sert hissederek çamaşırlardan çıkabilir. Bu yüzden birçok insan yumuşatıcı kullanır. Fakat yumuşatıcı aslında çamaşırlarınız için pek âlâ değil! Geride sabun kalıntısı bırakabilir, bu da giysilerin daha çabuk kokmasına neden olur ve ayrıyeten giysilerinizin daha kolay yıpranmasını sağlar. Yumuşatıcı yerine kabartma tozu kullanın! Bu, suyu yumuşatacak ve kıyafetlerinizi de hoş ve yumuşak yapacaktır. Parfüm alerjiniz yahut hassas bir cildiniz varsa kabartma tozu kullanmak çok daha uygundur. Çocuklar çoklukla yumuşatıcıdaki parfümle de pek anlaşamazlar.

4. Ütünüzde

Çamaşırlarda kullanmanın yanı sıra, ütünüzü temizlemek için kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Ütünüzdeki sabun ve su lekelerini nazikçe temizlemek için kullanabileceğiniz yumuşak bir ovma eseridir. Kabartma tozu ve sudan kalın bir macun yapın ve bunu pak bir bezle dairesel hareketlerle ütünün üzerine sürün. Tüm lekeler gittiğinde, bir beze biraz beyaz sirke sürün ve bunu kabartma tozu kalıntılarını silmek için kullanın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.