Buz Üzere Bir Duş Almanız İçin 6 Nedeni Öğrenince Kendinizi Buna Alıştıracaksınız

Nizamlı olarak buz üzere soğuk duş almanın size çok güzel geldiğini biliyor muydunuz? Sıcak duşunuza veda etmek kulağa güzel gelmeyebilir ancak buna kıymet. Alışmak biraz vakit alıyor lakin sıhhatiniz için çok kıymetli ve bu soğuk duş size âlâ gelecek. Su sıcaklığını birkaç derece düşürmenin bu altı avantajı vardır.

BUZ ÜZERE BİR DUŞ ALMANIZ İÇİN 6 NEDENİ ÖĞRENİNCE KENDİNİZİ BUNA ALIŞTIRACAKSINIZ1. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ İÇİN SOĞUK DUŞ YETERLİ GELİYOR

Birden fazla insan bunun aksine inanır, fakat araştırmalar soğuk bir sıcaklığın aslında direncinizi artırdığını gösteriyor. Düşük sıcaklıklara maruz kalarak bağışıklık sisteminiz güçlenir ve hastalıklardan ve iltihaplardan muzdarip olma olasılığınız azalır. Güzel haber: Bir seferde yalnızca 30 saniye soğuk duş alarak bu olumlu etkiyi elde edeceksiniz.

2. SOĞUK DUŞ SİZE GÜÇ VERİR

Taze bir duş bedeninize adrenalin salgılar. Bu, bilhassa sabahları kullanışlı olabilir: sizi anında uyandırır ve duştan canlanmış ve güç dolu olarak çıkarsınız. Bir iş gününün sonunda ekseriyetle kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Akşamları buz üzere soğuk bir duş canlandırıcı olabilir ve başınızı temizleyecektir.

3. SOĞUK DUŞ SİZİ DAHA KEYİFLİ EDEBİLİR

Buz üzere soğuk bir duş almayı başarırsanız, sonrasında kendinizi mükemmel hissedeceksiniz. Bu küçük zafer sayesinde bedeniniz daha fazla memnunluk hormonu salgılayacak.4. SOĞUK DUŞ SİRKÜLASYONUNUZ İÇİN DÜZGÜNDÜR

Bir öteki olumlu beden yansısı: soğuk su dolaşımınızı uyarır ve bu nedenle kalp ve deveran sistemi için yeterlidir.

5. SOĞUK DUŞ CİLDİNİZİN PARLAMASINI SAĞLAR

Soğuk bir duş almak da cildiniz için çok yararlıdır. Yüksek sıcaklıklar çoklukla cildin kurumasına neden olurken, cildiniz buz üzere soğuk bir duştan sonra daha yumuşak hissedecektir. Enerjik ve ışıltılı bir cilt için dişleri takırdayarak soğuk duşun altında durmak hiç de kötü bir fikir değil.

6. SOĞUK DUŞ İLE DAHA AZ ÜŞÜYORSUNUZ

Tamam, buz üzere soğuk duş almak sizi bir epey zorlayacak, fakat bedeninizi daha sık soğuğa maruz bırakmak kış aylarında sıcak kalmanızı kolaylaştırır. Bedeniniz, bir bakıma, kendini doğal olarak ısıtmak üzere eğitilmiştir, böylelikle düşük sıcaklıklarda soğuğa daha az maruz kalırsınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.