Bu liste okumayı sevdirecek

Geçtiğimiz haftasonu “İlham Veren Kitaplar” isimli bir çalıştay düzenledi. Özel Acıbadem Okulları’nın düzenlediği aktiflikle, ortaokul düzeyindeki 9-13 yaş kümesi çocuklara tavsiye edilecek kitaplardan bir liste oluşturuldu. 16 farklı okuldan öğretmenlerin okuduğu 386 kitap, çeşitli kriterlere nazaran değerlendirilip bir tavsiye kitap listesi ortaya çıktı.

Tavsiye kitap önermenin güç olduğu düşünülmesiyle program şekillendi. Kitap havuzu yapma kararı alan öğretmenler, ülke genelinden istekli öğretmenlerle konuşarak projeyi hayata geçirdi. 5 aylık sıkı çalışmanın sonunda oluşan liste, çalıştay tepesinde kamuoyu ile paylaşıldı.

Kaliteli kitaplar üretmeliyiz

Çalıştay, din kültürü öğretmeni Harun Kırkıl’a bir öğrencinin “kitap okumayı sevmiyorum” demesi üzerine şekillenmiş. Kırkıl, çocukların gerçek kitaplarla karşılaşmadığı için okumayı sevemediğini söyleyerek şunları aktardı: “Çocuklar, kendi zevk dünyasına hitap eden şeyleri okuyor. Daha kaliteli eserler geliştirmemiz, çocukların okuma zevkini oluşturmamız gerekiyor. Bu, aileler kadar biz eğitimcilerin de sorumluluğu.”

Okul müdürü Tuba Uludağ ise çocuğun seveceği kitapla buluşması için önüne seçenekler koymak gerektiğini söz ederek, “Zaman içerisinde her kitap bir sonraki kitabın referansı oluyor. Siz hangi yaş kümesiyle muhatapsanız o çocuklar için de okumalısınız. Yalnızca kendiniz için değil. Aslında çalıştayımız tam da bunu hedefliyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.