Bitcoin Yatırımcılarının Gözü FED’de! Bugün Neler Olabilir?

19 Mayıs Cuma günü TSİ 18.00’da FED Başkanı Jerome Powell, Thomas Laubach Araştırma Konferansı’nda “Para Politikası Üzerine Perspektifler” paneline katılacak. Birçok Bitcoin (BTC) yatırımcısının gözü Jerome Powell’ın sözlerinin üzerinde yer alıyor! Peki, Bitcoin için sıradaki seviyeler neler olabilir? İşte detaylar…

Bitcoin yatırımcıları Jerome Powell’ın konuşmasına odaklandı!

TradingView verileri, BTC fiyat seviyesinin 26.380 dolar seviyelerine kadar düştüğünü gösteriyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere hafta boyunca dalgalı hareketler sergileyen Bitcoin için birçok uzman, yakın zamanlı hareketlerin oldukça kritik olabileceğini aktarıyor. Bununla beraber Haziran ayında ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımına gideceğine dair piyasa beklentilerinin artmasıyla gece boyunca aşağı yönlü bir seyir izlendi. Bu beklentiler, hafta içinde açıklanan düşük işsizlik başvuruları verisi ve Fed yetkililerinin şahin bir ton takınması sayesinde oluştu. Washington’da düzenlenen 2023 Uluslararası Sigorta Forumu’nda yaptığı konuşmada Yönetim Kurulu üyesi Philip Jefferson, “Enflasyon çok yüksek ve bunu düşürme konusunda henüz yeterli ilerleme kaydedemedik” sözlerinde bulundu. Bununla beraber birçok yatırımcı BTC fiyatına kilitlenmiş durumda.

Bir diğer yandan FedWatch göstergesi, Fed’in önümüzdeki ay faiz artırımına ara verme olasılığını bir ara %95’in üzerinde gösterirken bu seviye gün içinde sadece %62 seviyelerine geriledi.

Bir diğer yandan Material Indicators kısa zaman dilimlerinde BTC fiyat davranışını tespit etmek için işlem yapan alış ve satış likiditesi sahiplerini gösterdi. Bununla beraber Bitcoin fiyatını etkileyebilecek kritik olay bugün gerçekleşecek FED konuşması olarak karşımıza çıkıyor. Bugün konuşmanın tonu ile beraber başka bir faiz artırımı fiyat seviyelerini değiştirebilir.

Material Indicators, BTC/USD’nin son yedi gün içinde üçüncü kez 100 günlük hareketli ortalamayı (MA) tekrar test ettiğini belirtti. Analiz, 100 günlük MA’ya ek olarak, 26.100 dolardaki 200 haftalık MA’nın da bir sonraki aşağı yönlü destek bölgesi oluşturabileceği sonucuna vardı. Bununla beraber öncelikli Göstergeler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın 19 Mayıs’taki konuşmasına atıfta bulunarak, enflasyon konusunda daha şahin bir dil kullanılmasının riskli varlık fiyat baskısını artıracağı imasında bulundu.

Bitcoin (BTC) 25 bin dolar seviyelerine düşecek mi?

Lookonchain tarafından bugün erken saatlerde yayınlanan bir tweet’e göre, bir balinanın Binance’e 1.750 BTC atmasının ardından Bitcoin (BTC) yaklaşık %3’lük bir fiyat düşüşü yaşayarak 27 bin doların altına geriledi. Balina, transfer sırasında 48 milyon dolar değerinde olan BTC’yi dün akşam yatırmıştı.

Blockchain takip firması, aynı balinanın 21 Nisan 2023’te, fiyatın yaklaşık %3’lük bir düşüş yaşamasından sadece 5 saat önce 5.791 BTC gönderdiği göz önüne alındığında, transferin yapılmasından kısa bir süre sonra yeni yatırılan tüm varlıklarını satabileceğini tahmin etmişti. Santiment’e göre, piyasa liderinin fiyatındaki bu son düşüş, yatırımcıların BTC’nin yakında 20 bin-25 bin dolar aralığını tekrar ziyaret edeceği konusunda daha endişeli hale gelmesine yol açtı. Blockchain istihbarat firması yakın zamanda attığı bir tweet’te, BTC’nin sosyal baskınlığının son 24 saat içinde yeniden yükseldiğini ve bu off-chain metriğindeki artışların tipik olarak bir korku ürünü olduğunu belirtti.

Öte yandan anlık olarak CoinMarketCap’e göre BTC 27 bin doların altında işlem görmeye devam etti. Bununla birlikte, balinanın satışından bu yana biraz toparlanabildi ve önceki 24 saat boyunca yalnızca %1,01 düştü. Lider kripto paranın haftalık fiyat performansı da +%2,82 ile yeşil kalmayı başardı.

BTC’nin fiyatındaki düşüş, 4 saatlik grafikte 9 EMA çizgisinin ve 20 EMA çizgisinin altına düşmesine neden oldu ve bu da iki EMA çizgisinin kesişmesine neden olarak bir düşüş bayrağını tetikledi. Bu düşüş sırasında BTC 26.374 dolara kadar geriledi, ancak 4 saatlik mumunu 26.755 dolardan 26.5 bin dolarlık desteğin üzerine geri çekip kapatmayı başardı. O zamandan beri, BTC’nin fiyatı mevcut seviyesine tırmandı ve anlık olarak 27 bin dolar seviyesini tekrar desteğe çevirmek istiyordu. Bunun gerçekleştiğine dair bir onay, 4 saatlik grafikteki RSI çizgisinin RSI SMA çizgisinin üzerinde yükselişe geçmesi olacaktır. Bu haç gerçekleşirse, BTC önümüzdeki 24-48 saat içinde 27,8 bin dolara tırmanabilir. Öte yandan, BTC’nin bugünkü işlem seansını 27 bin doların üzerinde kapatamaması yükseliş tezini geçersiz kılacak. Bu da BTC’nin fiyatının 26.755 dolarlık desteğini bir kez daha test etmesine yol açacaktır.

Analistlerin BTC fiyatına yönelik tahminleri

Bir diğer yandan yatırımcılar potansiyel düşüş hedeflerini korudu ve bunlar 25.000 dolar civarında geniş bir alana odaklandı. Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe de bunların arasındaydı ve Bitcoin için 27.000 doları şu anda grafikte bulunmayan kilit destek seviyesi olarak tanımladı.

Öte yandan yorumlarda bulunan başka bir analist ise Crypto Tony olarak karşımıza çıkıyor. Tony, “27.500 doların üzerine çıkabilirsek uzun, 26.600 doların altında kapanırsak kısa pozisyon arıyorum. Bu dar aralıkta işlem yok” sözlerinde bulunuyor.

Son olarak Decentrader, piyasada short pozisyonlara karşı long pozisyonların söz konusu olması halinde sönük rakamlara işaret ediyor ve fiyatında daha yüksek seviyeleri geri alma şansına sahip olması için bir değişimin gerekli olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir