Bakan Özer ‘ilk defa uygulandı’ diyerek duyurdu!

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 1-9 Eylül tarihleri ortasında gerçekleştirilen yaz periyodu mesleksel çalışma programının başlaması münasebetiyle görüntü bildiriyle öğretmenlere hitap etti. 
 
Öğretmen ve okul yöneticilerine seslenen Bakan Özer, iletisinde yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın memnunluk ve heyecanı içinde olduğunu belirterek, “Okullarımızda bu yıl da yüz yüze yeni eğitim yılına başlamamızdan duyduğum memnuniyeti tabir etmek isterim. Harikulâde koşullarda çocuklarımız için göstermiş olduğunuz uğraşın, verdiğiniz emeğin, yaptığınız fedakârlıkların milletçe farkındayız. Bunun için siz pahalı öğretmenlerimize bir sefer daha şükranlarımı sunuyorum.” dedi.
 
“BİR EĞİTİM SİSTEMİ, FAKAT ÖĞRETMENLERİ KADAR GÜÇLÜDÜR” 

Öğretmenlerin güçlü olmasında mesleksel bilgi ve marifetlerin yanında toplum içindeki statü ve özlük haklarının da kıymetli olduğuna işaret eden Özer, bu nedenle Bakanlık olarak öğretmenleri güçlendirmek, niteliklerini geliştirmek, motivasyonlarını yükseltmek için gerek mesleksel gelişim gerekse meslek boyutunda makul düzenlemeler yaptıklarını lisana getirdi. Özer, birinci olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkardıklarını ve 14 Şubat 2022’de yürürlüğe giren bu Kanun ile öğretmenlerin Türk eğitim tarihinde birinci sefer müstakil bir meslek kanununa kavuştuğunu anımsattı. Öğretmenliğin özel bir ihtisas mesleği haline geldiğini belirten Özer, öğretmenlerin mesleğe girişleri ve ilerlemelerine yönelik yasal bir taban oluşturulduğunu kaydetti.
 
Özer şöyle devam etti: “Öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmenlikten oluşan meslek süreci ile öğretmenlerimizin bilgilerinin yeni gelişmeler ışığında tazelenmesi, güncellenmesi, lisansüstü eğitime teşvik edilmesi ve artan kıdemin yeni özlük haklarıyla desteklenmesini hedeflendi. Meslek hayatında 10 yılını dolduran öğretmenlerimiz uzman öğretmen, uzman öğretmenlikte 10 yılını dolduran öğretmenlerimiz de başöğretmen olabilmektedir. Böylelikle öğretmenlerimiz, uzmanlık için 180, başöğretmenlik için ise 240 saatlik bir programı tamamlamakta, bu eğitimlerle bilgilerini güncellemekte ve eğitim sonunda yapılan kıymetlendirme ile meslek basamaklarında ilerlemektedir. Bu ilerleme maaş artışı başta olmak üzere öğretmenlerimizin özlük haklarında kıymetli güzelleşmeler getirmektedir. Bu düzenlemelerin bir öbür boyutunu ise mesleksel gelişim eğitimleri oluşturmaktadır.”
 
“İLK KERE OKUL TEMELLİ MESLEKSEL GELİŞİM PROGRAMINI GELİŞTİRDİK” 

“Bakanlığımız 1.2 milyon öğretmeni ile devasa bir ailedir.” diyen Bakan Özer, “Her bir öğretmenimizin muhtaçlıkları, beklentileri, ilgi alanları doğal olarak birbirinden farklıdır. Merkezî ve makul bahislere yönelik bir eğitimle, bu gereksinim ve beklentilere karşılık vermenin ve tüm öğretmenlerimizi bu bağlamda eğitime katmanın zorluğu ortadadır. Bu nedenle Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliğini yine ele aldık ve yeni yaklaşımları hayata geçirdik.” diye konuştu. 
 
Özer, bu kapsamda Öğretmen Bilişim Ağını (ÖBA) kurarak öğretmen ve yönetici eğitimlerini ÖBA üzerinden yayınlamaya başladıklarını söyledi. Gelen taleplerin dikkate alındığına, birinci kere okul temelli mesleksel gelişim programının geliştirildiğine vurgu yapan Özer, “Böylece öğretmenlerimiz, gereksinim duyduğu eğitimi kendileri belirlemekte ve kendi okulunda, alanında uzman bireylerden bu eğitimi alma talihine kavuşmaktadır.” dedi.

MESLEKİ EĞİTİM SEMİNERLERİNDEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINDAKİ ÖĞRETMENLER DE FAYDALANACAK 

“Bir öbür yaklaşımımız da mesleksel gelişim topluluklarıdır” diyen Özer kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu topluluklarda öğretmenlerin meslektaşları ve eğitim vazifelileri ile buluşması sağlanmakta ve birbirlerinden öğrenerek uygulamaya dönük marifetlerinin geliştirildiği bir eğitim yaklaşımı sunulmaktadır. Yeni geliştirdiğimiz öğretmen-yönetici hareketlilik programı ise uygulama ve muvaffakiyetleri ile örnek teşkil eden okulların ziyaret edilerek, uygulamaların yerinde görülmesi ve öteki okullarımıza yaygınlaştırılmasını sağlayacaktır. Böylelikle âlâ uygulamaların yaygınlaştırılması, okullar ortasındaki muvaffakiyet farkının azaltılması ve öğretmenler ortasındaki iş birliğinin artırılması hedeflenmektedir. Sevgili Öğretmenlerimiz, eğitimin önderleri sizlersiniz. Öğretmen gelişirse eğitim gelişir, toplum gelişir. Biz çocuklarımızın daha nitelikli bir eğitime kavuşması, geleceğimizin sağlam bir yerde inşası ve sizlerin meslek hayatınızda daha keyifli ve başarılı olması için, mesleksel hünerler ve özlük hakları konusunda sizleri desteklemeye devam edeceğiz. 01-09 Eylül tarihlerinde ÖBA platformunda yer alan ve varlıklı içerikten oluşan mesleksel eğitim seminerlerinden rastgele birine, ülkemizin dört bir yanında özveriyle vazife yapan siz bedelli öğretmenlerimiz, isteğe bağlı olarak katılabileceklerdir. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak, düzenlemiş olduğumuz mesleksel eğitim seminerlerini birinci kere Özel Öğretim Kurumlarında misyon yapan öğretmenlerimizin de kullanımına açıyoruz. Bu his ve kanılarla tekrar okullarımıza ve sınıflarımıza güzel geldiniz diyor, yeni eğitim öğretim yılında hepinize muvaffakiyetler diliyorum.”

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.