Bakan Muş duyurdu: İkinci el araç satışına 6 ay ve 6 bin km hududu geliyor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, şirketler ve galerilerin birinci tescilden itibaren 6 ay geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacaklarını duyurdu. Ayrıyeten araç satışında 6 bin km kaidesi getirileceğini belirtti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, getirilecek düzenleme ile şirketler, galeriler ve araç kiralama şirketlerinin birinci tescilden itibaren 6 ay geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacaklarını duyurdu. Muş ayrıyeten satış için 6 bin kilometre sınırlaması getirileceğini de açıkladı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ne katıldı. Konuşmasında ikinci el otomotiv piyasası için hazırlanan yeni düzenlemelere ait bilgi veren Muş şunları söyledi:

“Hazırlıklarımızı bitirdik. Sıfır araçlar ya şirketlere ya galerilere ya da kiralama şirketlerine gidiyor. Bayilerin satış sayıları, kâr marjları belirli. Piyasada ‘2. el sıfır’ biçiminde ilanlar var. Alınıyor ve üzerine kâr konularak satılıyor. Araba fiyatlarında birbirini tetikleyen yükselme oluyor.

İlk tescilden 6 ay geçmeden ve araç 6 bin kilometreyi geçmeden satışa kısıtlama getirilecek. Bununla birlikte fiyatların üzerinde baskı oluşturulmasının önüne geçebileceğini düşünüyoruz. Böylelikle erişim sorunu yaşayan vatandaşın da arabaya daha kolay erişim sağlayacağını düşünüyoruz.

SORUŞTURMALARLA İLGİLİ KONUŞTU

Ortak fiyat belirleme, piyasayı manipüle üzere bahisler da Rekabet Kurumu’nun alanı. Onlar da bir soruşturma açtı ve durumu inceliyor. Varsa bir yanlışlık gereğini yapar yoksa belgesini kapatır. Burada peşinen kimseyi suçlamayı gerçek bulmuyoruz.

Bu sıkıntıyı OYDER’le (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) görüştüm. Rahatsızlığımızı da ilettim. Onlar da kurum olarak bizimle işbirliği yapmak istiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.