Bağışıklık Sistemini Demir Üzere Güçlendiren Bu Mucizevi Besinleri Kesinlikle Tüketin!

Mevsim ne olursa olsun, bağışıklık sistemini sağlıklı ve güçlü tutmak değerlidir. Birtakım besinler hastalık mümkünlüğünü azaltabilir yahut daha süratli iyileşmenize yardımcı olabilir. Zayıf bir bağışıklık sistemine karşı hangi altı besinin yardımcı olduğunu size söyleyeceğiz.

C VİTAMİNİ İÇEREN GIDALAR

C vitamini, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir ve böylelikle bağışıklık hücrelerini virüs yahut bakteri üzere ziyanlı unsurlardan korur. Birebir vakitte, bilhassa cilt olmak üzere sağlıklı dokuların oluşturulmasında ve korunmasında kıymetli bir rol oynar. Kırılmamış cilt enfeksiyona karşı tesirli bir bariyer oluşturur. Bu nedenle C vitamini zayıf bir bağışıklık sistemini takviyeler ve enfeksiyon mümkünlüğünü azaltır. Hastalık durumunda, artan C vitamini alımı daha süratli güzelleşmeye yardımcı olur.

ZENCEFİL

Zencefil, zayıf bir bağışıklık sistemine karşı tesirli bir dermandır. Kökün antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri vardır ve enfeksiyon riskini azaltabilir. Zencefilin antimikrobiyal özellikleri, E. coli yahut salmonella üzere tehlikeli bakterilerin büyümesini önleyebilir. Zencefil, meydana gelen enfeksiyonlarla en tesirli halde gayret etmek için önleyici olarak alınmalıdır. Bu nedenle zencefilin sistemli olarak tüketilmesi ve körilere, çorbalara yahut smoothielere eklenmesi önerilir. Zencefil, çay olarak sıcak su ile döküldüğünde de lezzetlidir. Zencefilin mide bulantısını, hazımsızlığı ve karın kramplarını yatıştırdığı kanıtlanmıştır. İçerdiği gingeroller, semptomları hafifleten sindirimin yanı sıra safra ve tükürük üretimini de uyarır.

SARIMSAK

Sarımsak, enfeksiyon riskini azaltan ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendiren allisin üzere etkin bileşikler içerir. Sarımsak kabuğu soyulduğunda, kesildiğinde yahut kıyıldığında alliinaz ismi verilen bir enzim salınır. Bu, havaya maruz kaldığında alliin ile tepkiye girer. Tepki, bağışıklık hücrelerini güçlendiren ve soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyan allisin üretir.

ÇİLEK

Meyveler, sıhhati geliştirici ve antimikrobiyal tesirleri olan fitokimyasallar açısından zengindir. İkincil bitki unsuru olan antosiyanin meyveye ağır rengini verir, iltihap önleyici tesire sahiptir ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirir.

HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal özelliklere sahip orta zincirli yağ asitlerinden oluşur. Bu, bakteriler üzere mikroorganizmaların büyümesini engelledikleri manasına gelir. Orta zincirli yağ asidi laurik asit, hindistancevizi yağında büyük ölçülerde bulunur. Bu bedende monolaurine dönüştürülür. Her ikisi de ziyanlı virüsler, bakteriler ve mantarlarla savaşabilir, böylelikle zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirir. Hindistan cevizi yağının bağışıklık artırıcı özelliklerine karşın yüzde 90 doymuş yağ olduğu için ölçülü tüketilmesi önerilir. Bunlar dislipidemi riskini artırabilir.

KURUYEMİŞ VE TOHUMLAR

Fındık ve tohumlar birçok kıymetli besin içerir. Öbür şeylerin yanı sıra selenyum, bakır, E vitamini ve çinko içerirler. Bu bileşenlerin tümü zayıf bir bağışıklık sistemine karşı tesirlidir. Örneğin, susam ve badem çok ölçüde bakır ve E vitamini içerirken, kabak çekirdeği ve kaju fıstığı çinko açısından zengindir. Tek bir Brezilya fıstığı günlük selenyum gereksinimini karşılayabilir. Kuruyemiş ve tohumlar da lif bakımından yüksektir, sıhhat üzerinde olumlu tesiri olan ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendiren pahalı omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar içerir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.