Avukat Şenal Sarıhan: Sivas Katliamı davasının vakit aşımıyla düşürülme mümkünlüğü var

29 Ekim Bayanları Derneği Genel Lideri avukat Şenal Sarıhan, Sivas Katliamı Davası’na ait yaptığı açıklamada, “2023’de iç hukuka dayanılarak vakit aşımından düşürülmesi mümkünlüğü var” dedi.

Sivas Katliamı davasını yakından takip eden eski CHP’li milletvekili avukat ve 29 Ekim Bayanları Derneği Genel Lideri Şenal Sarıhan, 2 Temmuz Madımak Katliamı’nın 29. yıldönümü öncesinde açıklamada bulundu.

3 SANIK HAKKINDA DAVA SÜRÜYOR

Davanın geçmişine dair hatırlatmalarda bulunan Sarıhan, “Sanıklar hakkında açılmış olan birinci dava, 04 Mayıs 2001 de sonuçlandı. Bir küme sanık ağır cezalara mahkum oldular. Lakin, sanıkların kıymetli bir kısmı karardan evvel tahliye edilmişlerdi. Onların yakalanmaları mümkün olmadı. Daha sonra aranmakta olan sanıklardan yedisi hakkında yürüyen davada mahkeme, katliamı insanlığa karşı hata saymayarak vakit aşımı nedeni ile davayı düşürdü. Şu anda yurt dışında oldukları bilinen üç sanık hakkında dava sürüyor” diye konuştu.

“ZAMAN AŞIMIYLA DÜŞÜRÜLME MÜMKÜNLÜĞÜ VAR”

Davanın gidişatına dair de konuşan avukat Sarıhan, şu sözleri kullandı:

* “Ne yazık ki davanın tıpkı münasebet ile 2023’de iç hukuka dayanılarak vakit aşımından düşürülmesi mümkünlüğü var.

* Yakınlarını yitiren ailelerin, demokratik kitle örgütlerinin, avukatların yıllardır sürdürdüğü uğraş, davaya, geniş kamu hassaslığı yaratmış bulunuyor.

* Bir bayan derneği olarak, bu katliamın hukuka uygun bir ceza ile sonuçlanmasını, salt ömrünü yitirilenler için bir vicdan borcunun ödenmesi olarak görmüyoruz.

* Katliamcılar, emellerini, ‘Laiklik gidecek, şeriat gelecek’, ‘Cumhuriyet burada kuruldu, burada yakılacak’ içerikli sloganlarıyla açıkladılar gerçek hedefleri laikliği ortadan kaldırmak.

* Hakikat bir yargı kararının, bu toplumsal tehlikenin önlenmesine de katkı sunacağına inanıyoruz. Bu anlayışla yitirdiğimiz canların anıları önünde hürmetle eğiliyor, bayanlar olarak, davaya sahip çıkmaya devam etmekte kararlılığımızı yineliyoruz.”

Şenal Sarıhan.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.